Американец разчисти пътя на Григор в Мелбърн

Франсис Тиафо отстрани Кевин Андерсън

Франсис Тиафо (САЩ) поднесе изненадата на деня на “Аусрелиън Оупън”, след като елиминира петия в схемата Кевин Андерсън с 4:6, 6:4, 6:4, 7:5 и за първи път се класира за третия кръг в Мелбърн. По този начин намиращият се на 39-о място в световната ранглиста янки изхвърли от играта коравия южноафриканец и Григор остана единственият поставен в тази осмина на схемата.

Андерсън направи силна серия с пет поредни гейма, за да вземе първия сет с 6:4 и да поведе с 3:0 във втория, но след това допусна обрат.

А статистиката не предвещаваше такъв крах на Андерсън. Миналогодишният финалист на “Уимълдън” имаше баланс от 3-0 победи срещу Тиафо, който игра изключително слабо на “Хопман Къп” и балансът му преди Мелбърн в мачове на сингъл и двойки бе 0 победи и 7 поражения.

Андерсън, който получи лекарска помощ заради болки в лакътя след третия сет, сервираше за 6:5 в четвъртия, но направи двойна грешка при точка за пробив на Тиафоу. В следващия гейм тъмнокожият американец навакса изоставане от 15:40, за да достигне до третия кръг на турнир от Големия tлем за втори път в своята кариера след “Уимбълдън” 2018.

Това е най-голямата победа в кариерата на 20-годишвия американец, който в следващия кръг ще се изправи срещу Андреас Сепи от Италия, отстранил представителя на домакините Джордън Томпсън с 6:3, 6:3, 6:4.

Сепи достигна до финала в Сидни миналата седмица, но загуби битката за титлата срещу австралиеца Алекс де Минор.