Балкан спечели трудно у дома срещу Академик Бултекс 99

Тимът от Ботевград затвори мача при резултат 103:99 в своя полза

Отборът на Балкан (Ботевград) записа поредна победа в редовния сезон на Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер се наложи при домакинството си на Академик Бултекс 99 (Пловдив) със 103:99 (26:30; 19:21; 29:23; 29:25) в двубой от XIX кръг.

Венцислав Петков изигра отличен двубой за домакините и завърши с 31 точки, от които 9 точни стрелби от зоната за три точки, а Микаел Хопкинс се отличи с „дабъл-дабъл“ – 23 точки и 10 борби.

Васил Бачев наниза 34 точки за пловдивчани, а Трой Франклин добави 20 точки.

През първата четвърт двата отбора заложиха основно на представянето си в нападение, което доведе до много резултатна игра и красиви изпълнения и под двата коша. Гостите от Пловдив използваха по-добре създалата се ситуация, като след първите десет минути имаха аванс от четири точки – 30:26, а във втория период, въпреки опитите на Балкан да заличи изоставането си, баскетболистите на Академик продължиха да бъдат по-концентрирани в завършващата фаза и почивката дойде при 51:45 в полза на пловдивските „студенти“.

В началото на второто полувреме отново пловдивчани бяха тези, които демонстрираха по-голямо разнообразие в играта си, което напълно заслужено им позволи да увеличат леко преднината си – 60:51. Ботевградчани отговориха с невероятна серия от успешни стрелби на Венци Петков, който наниза общо 17 точки само в тази част и благодарение най-вече на него Балкан успя да стигне до равенството в края на третата четвърт – 74:74.

Домакините стигнаха до пълен обрат в началото на заключителната четвърт след серия от 9:2 дошла след точни стрелби на Хопкинс, Димитров и Минков – 83:76, което принуди Асен Николов да вземе прекъсване. Веднага след подновяването на играта Бачев вкара тройка за гостите, но под другия кош канонадата от точни стрелби продължи  - Петков, Иванов и Димитров за пореден път показаха убийствен мерник от далечно разстояние и Балкан повече с двуцифрен аванс – 92:81. Последва нова размяна на надмощие, след като пловдивчани вдигнаха оборотите и започнаха да топят изоставането си. Точно в този момент нервите на треньора на домакините Небойша Видич не издържаха и той си изпроси техническо нарушение, а след него Бачев и Груев бяха точни и Академик се залепи само на три точки зад съперника – 93:96 при 2:15 минути до финала.

В оставащото време драмата бе пълна, но в крайна смветка домакините от Ботевград демонстрираха по-здрави нерви и се поздравиха с крайния успех – 103:99.

Балкан – Академик Бултекс 99  103:99 (26:30; 19:21; 29:23; 29:25)

Балкан: Минков 5, П.Иванов 17, Браун 5, Хопкинс 23, Гаврилович 6 (Петков 31, Христов, Василев, Димитров 6, Маринов, Мулалич, Рийд 10)

Академик Бултекс 99: Груев 6, Бачев 34, Виткович 7, Вуйович 6, Франклин 20 (Христов 8, Ставрев, Секулов, Николов, Димитров, Сотиров, Олисемека 18)

Сибиу и Павлин Иванов отпаднаха от баскетболното първенство на Румъния

ЦСКА надви Черно море с невероятен спектакъл с 204 точки (ВИДЕО)

Двата отбора играха за честта си и направиха страхотно шоу за феновете

Шумен лиши Ямбол от плейофите, Левски взе квотата

Шуменци записаха четвърти пореден успех след 84:71 в мача от 32-ия кръг

Дончич, Гилджъс-Александър и Йокич са номинирани за MVP на редовния сезон

Вижте всички номинации в НБА

ОБЗОР: Бостън, ЛА Клипърс, Милуоки и Оклахома стартираха с победи в плейофите (ВИДЕО)