Ботас с безапелационна победа в Гран при на Австралия

Днес бе дадено началото на сезона във Формула 1

Пилотът на Мерцедес Валтери Ботас спечели първия старт за новия сезон във Формула 1. Финландецът бе най-постоянен в битката за голямата награда на Австралия и след като поведе колоната още при старта, не изпусна лидерството до края. Ботас, който за първи път в кариерата си на това трасе тръгна от първата редица на стартовата решетка (втора позиция), остави на повече от 20 секунди зад себе си съотборника си Люис Хамилтън. Британецът за шести пореден сезон потегли от полпозишън, но не стартира добре, а в последствие не успя да навакса и така остана зад съотборника си.

Челната тройка допълни пилотът на Ред Бул - Макс Ферстапен. Белгиецът изпревари Себастиан Фетел с Ферари, който се нареди четвърти. Непосредствено след него финишира младият му съотборник в тима на „Черните кончета“ – Шарл Льоклер.

Състезанието не успяха да завършат Карлос Сайнц и Ромейн Грожан.

Първото състезание за новия сезон започна интригуващо. Пилотът на Мерцедес Люис Хамилтън, които спечели полпозишън в квалификацията, не успя да стартира по най-добрия начин. Задните гуми на болида на британеца превъртяха, а той не успя да опази първата си позиция. Действащият световен шампион  бе изпреварен от съотборника му Валтери Ботас, който поведе колоната.

Себастиан Фетел с Ферари запази третото си място, а непосредствено след него остана Макс Ферстапен.

На старта Даниел Рикиардо излезе извън очертанията на пистата, а в резултат на това пострада предницата на болида му.

В 11-ата обиколка заради проблем със задвижващата система отпадна Карлос Сайнц.

След първите посещения в бокса, в 26-ата обиколка настъпи пренареждане на позициите. Ботас запази лидерството си, но зад него се нареди младият Шарл Льоклер. Хамилтън излезе трети, позиция пред Себастиан Фетел.

В 29-ата обиколка Хамилтън се завърна на второто място, но изоставаше на 16.290 зад Ботас. В здрав спор за третото място влязоха Фетел и Ферстапен, като немецът удържаше умело атаките на съперника си.

Състезанието приключи за Ромейн Грожан в 32-ата обиколка. Подобно на надпреварата на същата писта миналата година, отново проблем със закрепването на предната лява гума коства продължаването в състезанието. А междувременно Макс Ферстапен все пак успя да измести Фетел от третата позиция.

По-малко от десет обиколки преди края младият Льоклер се приближи до съотборника си в тима на „Черните кончета“ Фетел на по-малко от 4 секунди. Льоклер намали още дистанцията и тя стана по-малко от 2 секунди. Три обиколки преди края обаче разликата между двамата пилоти на Ферари стана повече от 3 секунди.

Ферстапен също скъси дистанцията между себе си Хамилтън на по-малко от 2 секунди. Грешка на белгиеца обаче позволи на британеца да увеличи със секунда преднината си. Три обиколки преди финала състезателят на Ред Бул бе на малко повече от секунда зад Хамилтън, но така и не успя да пребори съперника си за втората позиция и финишира трети.

Следващият старт от календара на Формула 1 е в Бахрейн (29-31 март).