Байерн се подигра с амбициите на Дортмунд за титлата (ВИДЕО)

Баварците унищожиха своя съперник, вкараха пет безответни гола

Байерн Мюнхен спечели директния двубой с Борусия Дортмунд и вече е едни гърди пред „жълто-черните” в спора за титлата в Германия. Четири кръга преди края Байерн има 64 точки, докато Борусия Дортмунд остава на точка назад.

Хумелс даде преднина на домакините в 10-ата минута, а до края на полувремето Роман Бюрки трябваше да вади още три пъти топката от своята мрежа. Левандовски продължи головата фиеста в 17-ата, а Мартинес вкара трети гол в 41-ата. Две по-късно Гнабри покачи на 4:0. Малко преди края на редовното време Левандовски оформи крайното 5:0

Още в първата минута на стадиона в Мюнхен домакините можеха да отбележат попадение, но ударът на Матс Хумелс с глава след центриране прелетя край левия страничен стълб на Роман Бюрки. Миг по-късно отбраната на Борусия действа колебливо, а Диало посегна да спре Левандовски, като полякът се строполи, но реферът Мануел Грефе не отсъди наказателен удар. В седмата минута "вестфалци" бяха ужасно близо да открият резултата на "Алианц Арена". Марко Ройс получи вляво от Бруун Ларсен и центрира остро по земя за Махмуд Дахуд. Халфът на гостите отправи изстрел с десния крак, но топката се отклони в левия страничен стълб на Нойер и излезе аут.

Байерн Мюнхен откри резултата в десетата минута чрез бившия капитан на Борусия – Матс Хумелс. „Петицата” на Байерн Мюнхен засече ентриране от корнер, надскачайки Лукаш Пишчек и с глава парира Роман Бюрки. Бранителят на баварския гранд отказа да се израдва при гола си, показвайки знак на уважение към бившия си клуб. В 14-ата минута Кингсли Коман опита да отбележи попадение, стреляйки от далечна дистанция, но топката излезе аут.

В 17-ата минута Загаду направи кошмарна грешка, след като пусна успореден пас за Диало, а Левандовски дебнеше и логично отне топката. Лева напредна и прехвърли излезналия Бюрки, след което от въздуха с десния крак завърши в опразнената врата – 2:0.

Две по-късно Томас Мюлер се извиси след корнер и отправи удар с глава, а топката рикошира в напречната греда. В 25-ата минута Лукаш Пишчек създаде добра атака сам за Борусия, но стреля от сериозна дистанция, а анемичният удар бе уловен спокойно от Нойер. Защитата на "жълто-черните" имаше страховити проблеми при статични положения, а в 31-ата минута Матс Хумелс можеше да вкара втори гол след корнер. Загаду изпсуна бранителя на Байерн, който стреля с глава, но Бюрки реагира и изчисти в ъглов удар. След него пък топката бе изчистена, а ударът на Николас Зюле, като че ли прехвърли красивия стадион в Мюнхен.

Три по-късно Лукаш Пишчек центрира остро топката отдясно, а Томас Дилейни опита да отправи удар с глава, но Хумелс го блокира и изби в корнер. В 39-ата Дейвид Алаба достави страхотно центриране за Матс Хумелс, а централният бранител на мюнхенския колос отново бе оставен непокрит и стреля с глава, но неточно. Мит по-късно Загаду продължи с колебливите си действия, а Левандовски се отксъваше сам срещу Бюрки. Бранителят на Дортмунд го препъна и получи напълно заслужен жълт картон. Единственото, което спаси Дан-Аксел Загаду, бе, че до него тичаше Мануел Аканджи

Пет минути преди края на първата част авансът на Байерн стана три гола. Баварците изпълниха свободен удар, след който Мюлер можеше да отбележи, но Бюрки се намеси. Топакта бе отклонена извън наказателното поле, където чакаше Хави Мартинес и с фин удар с десния крак прати топката в долния ляв ъгъл на Бюрки - 3:0. След гола наставникът на Байерн Нико Ковач изрази по особено бурен начин радостта си. Това бе първи гол на испанския халф от 16 мача насам.

В 43-ата минтуа пък Байерн Мюнхен вкара четвърти гол във вратата на госта си. Топката стигна вляво към Томас Мюлер, който си прати топката на левия крак и центрира за Гнабри. Мануел Аканджи просто "маркира" Гнабри, който се освободи и с глава порази целта - 4:0 за Байерн Мюнхен.

Второто полувреме започна с пешеходно темпо от двата отбора, като видимо личеше изтерзанието в действията на футболистите на Люсиен Фавър. Първата опасност през втората част дойде в 53-ата минута, когато Серж Гнабри стреля по диагонала, но за щастие на Роман Бюрки топката излезе аут. Три по-късно Коман продължи вляво за Алаба, който мигновен пусна успореден пас пред Роман Бюрки за нападателя Роберт Левандовски. Полският стрелец закъсня със секунда да засече топката и резултатът продължи да бъде 4:0. В 76-ата минута домакините изпълниха свободен удар отдясно, а топката бе отклонена в наказателното поле за Гнабри. Офанзивният футболист на Байерн стреля от воле, ала топката отлетя високо в трибуните на "Алианц Арена".

Две по-късно пък Серж Гнабри намери по чудесен начин Роберт Левандовски, фронтално срещу Роман Бюрки. Полският стрелец се хвърли да засече и го направи, ала топката отлетя над гредата. В тази ситуация обаче трябва да се отличи проявата на стража на Борусия, който затвори по прекрасен начин пътя към вратата си и за 30-годишния нападател бе много трудно да отбележи. В 83-ата минута Гнабри влезе за сетен път на скорост в наказателното поле на гостите и върна назад за Левандовски, чийто удар обаче бе слаб. Последва нов удар на Николас Зюле, който бе твърде неточен, за да смути Бюрки.

Минута преди края на редовното време Диало побърза да направи поредната грешка в мача, а това даде възможност на Йозуа Кимих да изведе Серж Гнабри вляво. Халфът пусна веднага успореден пас за Роберт Левандовски, който на празна врата отбеляза своя гол №201 в кариерата си. По този начин той стана най-резултатният футболист в историята на Der Klassiker.

Мениджърът на Ковънтри: Срещаме най-големия клуб в света

„За Манчестър Юнайтед е нормално да играе на това ниво“, смята Марк Робинс

Тен Хаг се прицели във ФА Къп

Вижте какво заяви мениджърът на Манчестър Юнайтед

Клоп: Имаме шанс, ако спечелим оставащите мачове

„Ливърпул е длъжен да покаже отново глад за победа срещу Фулъм“, смята мениджърът

Гуардиола: Не сме машини