Витоша пребори Етър за пръв път, Гъргоров пак бележи

„Бистришките тигри” удариха „болярите” с 3:0, битката за второто място се завърза

Лидерът в Група „А” от втората осмица Етър допусна изненадваща загуба с 0:3 при гостуването си на Витоша Бистрица. „Болярите” остава водач в групата с 44 точки, а Ботев Враца е на 6 зад тима на Краси Балъков с 38 точки. „Бистришките тигри” имат вече 31 точки и също запазват шансове за директно оставане в елит, но трябва задължително да спечелят следващите си три мача. Така интригата за първото и второто се завързва три кръга преди края на шампионата. Иначе Емил Гъргоров откри резултата в двубоя в 28-ата минута, а половин час по-късно Иван Вълчанов покачи на 2:0, а в добавеното време на второто полувреме крайното 3:0 оформи резервата Стефан Христов.

Темпото на игра не беше много високо, а топката се владееше сравнително по равно. Головите ситуации не бяха много и ако не беше фрапантната грешка на вратаря Анатоли Господинов най-вероятно нулевото реми щеше да се запази. В 25-ата минута обаче стражът на Етър подцени рисковете след връщането на топката от Артюнин. Той се забави много не толкова с обработката, колкото с избора на продължение. Григор Долапчиев дотича и го притисна, като пресече опита за изритване. Рикоширалата топка отиде при намиращия се пред дъгата Емил Гъргоров, който вкара един от най-лесните голове в кариерата си – 1:0.

Само три минути по-късно Господинов отново предизвика съдбата, този път след подаване на Пламен Гълъбов, което не криеше рискове. Първото докосване на вратаря не беше идеалното и даде време на Долапчиев отново да го притисне. Този път, за късмет на вратаря, кълбото отскочи от нападателя и излезе в аут.

В самия край на полувремето Долапчиев сам имаше идеален шанс да увеличи преднината на „тигрите”. Той получи висок пас зад гърба на защитата и отляво пое с широка крачка към наказателното поле. Вече влязъл в него, бившият играч на ЦСКА опита диагонален шут, който се оказа крайно разочароващ предвид факта, че беше едва-едва застигнат от бранителите.

Второто полувреме започна по най-добрия начин за домакините – с ранен гол. В 58-ата минута Емил Гъргоров наглед нямаше как да донесе опасност за Етър с извеждащия пас, който отправи с глава. Вълчанов обаче не се отказа да преследва по десния фланг и в крайна сметка притисна Александър Георгиев достатъчно, че да му отнеме. Крилото на бистричани нахлу в пеналта, финтира приближилия го бранител и после изненада Господинов с нисък шут в близкия долен ъгъл – 2:0.

Буквално при следващата си атака Етър можеше да отвърне. Здравко Илиев отправи добро центриране отдясно, а Велко Батрович беше оставен непокрит около точката на дузпата. Черногорецът стреля доста добре с глава и хвана вратаря Християн Василев в крачка само че кълбото прелетя в аут покрай лявата сглобка.

Две минути по-късно Батрович осъществи двойно подаване с Никола Колев, което позволи на последния да нахлуе на сериозна скорост отляво в пеналта. Колев беше загърбил цялата отбрана на противника, затова и крайно несполучливият му шут, обърсал външната страна на мрежата зад лявата греда, беше учудващ.

Витоша от своя страна можеше да вкара трети гол в 64-ата минута. Играчите на Росен Кирилов спечелиха топката в половината на Етър, а отляво капитанът Четин Садула изпрати перфектното центриране към другия край на наказателното поле. На 7-8 метра от вратата Вълчанов стреля красиво от воле, а Господинов отвърна с не по-малко впечатляваща намеса. Стражът с една ръка изби над гредата.

Красимир Балъков опита да раздвижи мудната игра на своя тим, като пусна Милчо Ангелов и Дани Младенов от скамейката. Именно вторият можеше да се разпише секунди след появата си в игра. В 75-ата минута Георги Купенов се размина с топката в желанието си да изчисти центриране от фланга. Така то попадна у съвсем свободния Младенов, който финтира вратаря Василев и загуби равновесие в процеса. Паднал на тревата и гледащ към опразнената врата, опитният футболист произведе слаб шут, който се изтърколи в аут, вместо да намери мрежата.

В продължението на мача Четин Садула асистира на резервата Стефан Христов, който отбеляза последния гол. Нападателят се оказа сам срещу Артюнин и успя да стреля покрай защитника, изпращайки топката презцизно до лявата греда - 3:0.

Бабич: Доволен съм от резултата, но ни трябваше валериан