Нефтохимик записа първа победа във финалната серия от Суперлигата

Бургазлии се наложиха с 3:1 при гостуването си на Хебър в Пазарджик

Отборът на Нефтохимик 2010 (Бургас) започнаха страхотно във финалната серия в Суперлигата на България. Действащите шампиони от Бургас удариха като гости победителя в редовния сезон и носител на Купата на България Хебър (Пазарджик) с 3:1 (25:16, 21:25, 25:18, 25:19) в мач №1 от финала, игран тази вечер в пълната до  краен предел зала "Васил Левски" в Пазарджик. Така Нефтохимик поведе с 1-0 победи във финалния плейоф. Играе се до 3 победи от 5 мача. Втората среща между двата тима е утре (16 април) отново от 18,30 часа в Пазарджик.

Началото на първия гейм беше равностойно до 8:8, като на няколко пъти си разменя водачеството в резултата, след което Нефтохимик дръпна с 11:8 след силни изяви на словенеца Ален Джорджевич и Николай Учиков и ас на разпределителя Георги Братоев. Въпреки прекъсването за Атанас Петров и Хебър, разликата нарасна до 16:8 след блокада на Георги Петров последвана от силна контра през центъра и два блока на Теодор Тодоров и аут на македонския национал Александър Ляфтов от домакините. Междувременно наставникът на "тигрите" Атанас Петров поиска втория си тайм-аут за гейма и пусна в игра Мартин Симеонов на мястото на Александър Симеонов. Впоследствие Петров направи и двойна смяна като на полето се появиха Светослав Станков и Спас Байрев. Действащите шампиони запазиха преднината си до 20:12 след поредна атака на Учиков, след което Нефтохимик спокойно взе гейма с убедителното 25:16 след ново успешно нападение на Учиков.

Втората част тръгна малко по-добре за домакините от Хебър, които успяха да поведат с 5:3. Постепенно Нефтохимик да изравни при 9:9 след блок-аут на Николай Учиков и задържана топка на разпределителя на Хебър Иван Станев. "Тигрите" от Пазарджик отново дръпнаха при 12:10 след две силни атаки на Александър Ляфтов, но бургазлии веднага изравниха при 12:12 след ас на Георги Петров. Хебър за пореден път поведоха при 14:12 след успешна атака на канадския диагонал и национал Брадли Гънтър. Нефтохимик стигна до ново равенство при 15:15 след блокада на Николай Къртев. Домакините отново взеха две точки преднина при 18:16 след атака на Гънтър и контра на Мартин Симеонов. Разликата стана 21:17 след нова контра блок-аут на Мартин Симеонов и грешка на Учиков от гостите. Преднината на Хебър нарасна до 23:17 след два поредни блока на Венцислав Рагин. В крайна сметка домакините затвориха гейма в своя полза при 25:21 след атака през центъра на Венци Рагин и изравниха на 1:1.

В началото на третия гейм Нефтохимик поведе с 5:1 при сервис на Георги Братоев и силни изяви в атака на Теодор Тодоров и Георги Петров. Хебър реагира веднага и намали до 5:4 след грешка при мрежата на бургазлии и блокада на Александър Ляфтов. Сервис в аут на Венци Рагин и грешки на Брадли Гънтър и Мартин Симеонов - 8:4 за действащите шампиони и прекъсване за Атанас Петров. Въпреки това, разликата стана 11:4 след блок на Еър Теди, нова атака в аут на Гънтър и контра на Ален Джорджевич. Независимо от усилията на домакините, Нефтохимик запази преднината си до 16:10 и 19:12. Хебър успя да намали пасива си до 20:16 при сервис на Ляфтов, но бургазлии веднага възстановиха предимството си при 23:17 благодарение на Джорджевич и Николай Учиков. Нефтохимик спечели без особени трудности с 25:18 след технично отиграване на Николай Къртев и поведе с 2:1.

Четвъртата част стартира равностойно до 4:4, след което Нефтохимик дръпна с 6:4 след аут на Мартин Симеонов и контра на Николай Учиков. Хебър веднага изравни, след тайм-аута за Атанас Петров, при 6:6 след блокада на Венци Рагин. Нови две грешки на Брадли Гънтър - 8:6 за бургазлии и смяна на канадецът със Спас Байрев. Играта продължи точка за точка до 12:10, след което последва нов блок на Теодор Тодоров за 13:10. Резултатът стана 20:15 след нова отлична блокада, този път на Георги Петров, и контра на Еър Теди. Нови две блокади на Георги Братоев и Георги Петров и 22:15. В крайна сметка Нефтохимик спечели гейма с 25:19 след поредна атака на Учиков, а с това и мача с 3:1.