МЕГАСБЛЪСЪКЪТ Е ФАКТ: Барселона срещу Ливърпул на полуфинал в Шампионска лига (ВИДЕО+СНИМКИ)

Мърсисайдци отново разбиха Порто насред Португалия, този път с 4:1

Ливърпул се класира за полуфиналите на Шампионска лига, след като за втори пореден път разгроми Порто насред Португалия.

Преди година мърсисайдци се наложиха с 5:0 на „До Драгао“, миналата седмица спечелиха с 2:0 домакинството си, а сега се наложиха с категоричното 4:1.

Така с общ резултат 6:1 те продължават напред и ще се изправят срещу Барселона. Почти сигурният нов шампион на Испания отстрани ден по-рано друг английски клуб – Манчестър Юнайтед, а в края на месеца ще приеме Ливърпул на „Ноу Камп“.

Наставникът на „червените“ Юрген Клоп реши да даде почивка на Роберто Фирмино и го остави на пейката, за сметка на Дивок Ориги, но на почивката замени двамата и през второто полувреме гостите вкараха три гола.

Иначе домакините започнаха по-силно срещата и успяха да притиснат съперника, като почти не позволиха на „червените“ да атакуват през първите 25 минути.

В 15-ата нападателят Муса Марега пропусна първата стопроцентова голова възможност в мача.

Роденият във Франция малийски национал опита да засече от воле центриране, макар да бе непокрит около точката за изпълнение на дузпа, а ударът му премина встрани.

"Драконите" обаче продължиха да диктуват събитията на терена и в 24-ата минута опасен изстрел на Брахими бе блокиран от Върджил ван Дайк.

Ливърпул пък стигна до попадение след първата си добра атака. В 28-ата минута Садио Мане откри, след като засече подаване към далечната греда на Мохамед Салах.

Попадението първоначално не бе зачетено заради засада, но след консултация чрез системата VAR стана ясно, че играчите са на една линия и такава няма - голът бе признат и Ливърпул поведе с 3:0 в общия резултат.

В последните секунди на първото полувреме той можеше да стане и още по-изразителен.

Тренд Александър-Арнолд намери с отлично центриране Джеймс Милнър в пеналта, а след намесата на капитана топката рикошира неприятно за вратаря на домакините, но за тяхно щастие мина на сантиметри от гредата.

Така двата тима се оттеглиха на почивка при 0:1, а след нея наставникът на гостите Юрген Клоп замени Ориги с Фирмино.

В 65-ата минута Ливърпул нанесе своя втори съкрушителен удар, след като Александър-Арнолд изведе чудесно в коридор Мохамед Салах и египтянинът хладнокръвно реализира с отсечен удар – 0:2.

Скоро след подновяването на играта от центъра домакините все пак вкараха почетно попадение. То падна в 69-ата минута след корнер и удар на Едер Милитао.

Три минути по-късно Садио Мане направи фрапантен пропуск, след като преодоля вратаря и от десетина метра прати топката над опразнената мрежа.

В 77-ата минута пък влезлият малко по-рано от пейката капитан Джордан Хендерсън намери с отлично центриране непокрития Фирмино и той вкара с глава за 3:1.

Така, точно както и през 2018 година, когато Ливърпул разби Порто с 5:0, трите звезди в атаката на „червените“ се разписаха в Португалия.

Този път към тях обаче се присъедини най-скъпият защитник в света, тъй като в 84-ата минута Ван Дайк покачи на 4:1 с глава след центриране от ъглов.

По този начин Ливърпул се класира за полуфиналите и ще гостува на Барселона в първия мач на 30 април, а седмица по-късно ще е домакин за реванша.

Порто - Ливърпул 1:4 (общ резултат 1:6)

0:1 Садио Мане 28'
0:2 Мохамед Салах 65'
1:2 Едер Милитао 69'
1:3 Роберто Фирмино 77'
1:4 Ван Дайк 84'

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЛИВЪРПУЛ: Алисън, Александър-Арнолд, Матип, Ван Дайк, Робертсън, Фабиньо, Милнър, Вайналдум, Мане, Ориги, Салах;

ПОРТО: Касияс, Милитао, Фелипе, Пепе, Алекс Тейес, Корона, Данило, Ерера, Брахими, Отавио, Марег;