ТРИУМФ: Барса пречупи Алавес за минути и изстудява шампанското (ВИДЕО+СНИМКИ)

Меси и компания спестиха сили, но взеха своето - Валенсия може да короняса още в сряда

Барселона на практика е шампион на Испания.

Убедителните лидери в класирането спечелиха с 2:0 визитата си на Депортиво Алавес от междинния XXXIV кръг на „Ла Лига“ и събраха 80 точки, като вече имат с дузина повече от преследвача Атлетико.

До края остават 4 мача, така че каталунците ще спечелят титлата и на теория още в сряда, ако Валенсия победи „дюшекчиите“, които са с по-лоши показатели в преките двубои с каталунците.

Техният наставник Ернесто Валверде пък спаси обещанието си за ротации, дадено преди двубоя, оставяйки на пейката капитана Лионел Меси и испанския национал Жорди Алба.

Въпреки това, момчетата му контролираха срещата изцяло, макар и с мисъл за предстоящия след седмица първи полуфинал от Шампионската лига срещу Ливърпул.

Още в петата минута Луис Суарес бе изведен чудесно в коридор сам срещу вратаря, но опита да прати топката между краката му и стражът спаси, а впоследствие опитът за добавка на Фелипе Коутиньо бе блокиран.

Веднага след това Барса осъществи нова добра атака, ала Серхи Роберто стреля над целта.

После домакините заиграха по-концентрирано в защита, а и гостите намалиха оборотите. Поне до 29-ата, когато отново ги вдигнаха и Суарес получи нова отлична възможност да открие, но стреля в тялото на вратаря и последният спаси.

В крайна сметка двата отбора се оттеглиха на почивка при нулево равенство, ала скоро след паузата гостите нанесоха своя удар.

Юношата им Карлес Аленя откри резултата в 54-ата минута след красива атака.

Попадението на 21-годишния испанец бе едва второ за него в професионалния футбол, а малко след това се стигна до изключително спорна ситуация.

В 57-ата минута гостите вкараха гол, който първоначално бе отменен заради засада, но след разглеждане на ситуацията със системата VAR арбитърът отсъди дузпа за игра с ръка в пеналта и повторенията показаха, че такава действително има.

Луис Суарес превърна в гол наказателния удар и удвои в 60-ата минута, а веднага след това на терена се появи Лионел Меси.

Аржентинецът взе капитанската лента и секунди по-късно можеше да оформи класиката, ала нямаше късмет да вкара своето седмо попадение в осмия си мач срещу Алавес.

Въпреки това обаче той и съотборниците му спестиха сили, а и стигнаха до шеста поредна победа над съперника, който остана с 46 точки от 34 мача.