Берое изравни серията с Балкан след драма в Стара Загора

Само четири точки разделиха двата тима

Берое изравни полуфиналната серия с Балкан в Националната баскетболна лига на 1-1 победи. След загубата в първия мач, пред собствена публика в Стара Загора тимът на Любомир Минчев спечели у дома с 85:81. Двубоят отново премина през много обрати, въпреки че домакините водеха през повечето време, а победителят бе определен в последните секунди. В този двубой Балкан бе без Крис Минков, който получи контузия в предишната среща в понеделник.

Берое направи с три грешки повече от съперника, но компенсира с леко предимство в подкошието (44 борби срещу 38) и при асистенциите (20 срещу 13). Следващите два мача от серията ще са в Ботевград на 11 и 13 май. В отсъствието на Крис Минков, старши треньорът на Балкан Небойша Видич заложи на Павел Иванов в стартовата петица. В началото играта започна кош за кош, но след серия от 7:0 гостите поведоха с 11:6. Няколко тройки на Бероеобаче бързо възстановиха равенството, което след няколко размени на водачеството се запази и след десет минути игра – 24:24.

През втория период двата тима намалиха оборотите, като за повече от три минути си бяха разменили само по един кош. След това обаче домакините взеха инициативата и след десет безответни точки, седем от които на Конър Франкамп, те поведоха с най-голямата разлика в мача при 44:33. Балкан имаше възможност да свали изоставането си и на 4 точки, но успя да го направи и на почивката съперникът му водеше с 48:39.

Вицешампионите започнаха много силно второто полувреме и само за няколко минути стигнаха до пълен обрат при 50:49, възползвайки се от няколко грешки на съперника. Въпреки лошото начало, Берое бързо се съвзе и на свой ред отвърна с десет безответни точки. Тройка на Венцислав Петков в края намали разликата на 6 точки, но след успешна стрелба на Конър Франкамп със сирената домакините водеха с 67:59 преди заключителната четвърт.

Ситуацията за Балкан се усложни още повече, след като седем минути преди края Димитър Димитров трябваше да напусне терена за пет лични нарушения. Берое отново дръпна с двуцифрена разлика, но гостите не се предадоха. Те направиха невероятна серия от 11:0 и минута и половина преди края стигнаха до ново равенство при 79:79. На два пъти Венцислав Петков пропусна да изведе отбора си напред след неуспешни стрелби от тройката. Конър Франкампобаче бе точен и даде аванс на Берое при 82:79 при оставащи 34.6 секунди. До края тимът на Небойша Видич имаше нов шанс за обрат след грешка на съперника, но не успя да се възползва и загуби срещата.

С основен принос за успеха бе Конър Франкамп с 27 точки, 7 борби и 5 асистенции. Николай Стоянов отбеляза 11 точки, с по 10 са Терънс Дженингс и Джеймс Уайт. За Балкан Брандън Браун наниза 23 точки. С 22 точки и 12 борби се отчете Микейл Хопкинс, докато 12 точки добави Венцислав Петков.