ДРАМА, ОБРАТИ И НЕРВИ! Балкан ликува срещу Левски Лукойл

Ботевградският тим поведе с 2:1 в серията на финала и мечтае за титлата след 30 години

Балкан (Ботевград) поведе във финалната серия на НБЛ, след като спечели мач №3 срещу Левски Лукойл с. Пред пълната “Арена Ботевград” домакините си осигуриха преднина от 2-1 победи и мечтаят за първата си титла от 30 години насам, след като мач №4 отново е на техен терен. За последно ботевградчани вдигнаха титлата в родното първенство през 1989 година. Домакините пропиляха преднина от 23 точки, но въпреки това успяха да се доберат до победата и в сряда ще имат мачбол за златните медали на собсвен терен.

Левски Лукойл поведе за кратко с 2:4 в самото начало, но Балкан обърна нещата в своя полза и постепенно започна да трупа разлика. В средата на частта домакините бяха напред с 13:10, а в последвалите минути затвърди надмощието си и малко над 60 секунди преди сирената вече поведоха с 26:13 след серия от 13-3. В края на първата четвърт “зелените” имаха комфортен аванс от 11 точки - 28:17.

Втората четвъртина стартира със седем поредни точки за Балкан, благодарение на които разликата набъбна до 17 - 34:17. “Сините” отговориха с кратка серия от 6-0, стопила дистанцията до 34:23, но оттук до почивката балканци отново показаха надмощието си и след едно полувреме бяха напред с 52:33, след като в един момент преднината им бе достигнала 20 точки.

Домакините задържаха лидерството и през целия трети период, като на няколко пъти преднината им прехвърляше кота “20”. Превъзходството на вицешампионите бе явно и след 30 минути игра те напълно заслужено отново бяха напред - 70:53.

Шампионите запазиха шансовете си, съкращавайки пасива си до 12 точки при 70:58, след което пропуснаха добър шанс да намалят до 10, а още в ответната атака Балкан отбеляза за 72:58. Това все пак се случи и “сините” се доближиха на 72:64 след шест бързи точки в средата на частта. Кош на Браун за 74:64 успокои домакините, но отлично взаимодействие на близнаците Иванови свали разликата до 74:67. Подемът на столичани продължи, а тройка на Калоян Иванов съкрати дистанцията до едва 4 точки - 74:70 три минути преди края, като това доведе до таймаут за “зелените”. Двата тима бяха разделени само от един кош при 74:72 след няколко по-здрави физически сблъсъка. Браун прекъсна близо четириминутната суша без кош - 76:72, но Рембърт остави интригата жива с кош за 76:74. Проблемите в атака за ботевградчани продължиха, а Захариев изравни за 76:76 при 18.5 секунди до сирената. Браун вдигна публиката на крака с тройка, която изведе своите напред със 79:76, а на часовника бяха останали 5.5 секунди. Аврамов вкара един от два наказателни удара (79:77), но след това Браун не трепна на два пъти от линията за 81:77, като срещата приключи така.