ЖАЛКО! България помечта, но се върна в реалността, падна само с 1:2 в Чехия (ВИДЕО+СНИМКИ)

Исмаил Иса откри с първия си гол за "трикольорите", но Патрик Шик матира на два пъти родните национали

Националният ни отбор записа първа загуба в европейските квалификации за Евро 2020. “Лъвовете” отстъпиха с 1:2 при визитата си на Чехия в Прага.

Дебютът на Красимир Балъков започна отлично за “лъвовете” с гол на Исмаил Иса (3), но чехите за пореден път показаха, че са един от най-кошмарните ни противници, като стигнаха до пълен обрат с две попадения на звездата Патрик Шик (19, 50)

.

“Трикольорите” могат да бъдат доволни, че не записаха разгромно поражение, след като домакините създадоха доста положения пред вратата на Николай Михйлов.

Бала пусна цели четирима дебютанти в мача - Кристиян Димитров, Исмаил Иса, Янис Карабельов и Цветелин Чунчуков, а също така заложи на 18-годишния Мартин Минчев от първата минута. Отборът обаче не успя да покаже нищо от това, което искаше селекционерът - владеене на топката и игра със самочувствие, като отстъпваше по всички показатели на чехите, които записаха първи успех в тези квалификации.

България остана с едва две точки от три мача, докато Чехия ни изпревари, като има три точки от два мача. Националният ни отбор остана без успех срещу чехите от шест мача, като това беше петото поражение, а едва веднъж през 2012 година срещата завърши без голове. Головата разлика в полза на Чехия е 13:2.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ

ЧЕХИЯ: 1. Томаш Вацлик, 2. Павел Кадержабек, 3. Ондрей Челюстка, 11. Давид Павленка, 12. Лукаш Масопуст, 14. Якуб Янкто, 15. Томаш Сучек, 17. Марек Сухи, 19. Патрик Шик, 21. Алекс Крал, 22. Филип Новак

БЛГАРИЯ: 13. НИколай Михайлов, 2. Страхил Попов, 5. Кристиан Димитров, 6. Георги Сърмов, 8. Тодор Неделев, 10. Ивелин Попов, 14. Антон Недялков, 15. Васил Божиков, 16. Кристиан Малинов, 10. Исмаил Иса, 22. Мартин Минчев

НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ПО МИНУТИ:

Началото на срещата беше предшествана от минута на аплодисменти в памет на загиналия през април чешки национал Йозеф Шурал. Той загуби живота си в пътна катастрофа в Турция, където играеше за Аланияспор.

1 мин. Начало на мача!

3 мин. ГООООООЛ ЗА БЪЛГАРИЯ! Исмаил Иса спипа чехите неподготвени и откри резултата!
Капитанът Ивелин Попов получи топката отдясно при първата ни контраатака и центрира по перфектен начин в зоната пред вратарското поле. Там Иса спринтира пред Филип Новак, който подцени ситуацията и така таранът на Дунав Русе с глава разстреля Томаш Вацлик.

13 мин. Якуб Янкто (Чехия) вдигна топката в наказателното поле от ъгловия удар, но един от защитниците стигна до нея първи и я изчисти.

13 мин. Тамаш Богнар показа жълт картон на Павел Кадержабек (Чехия) за грубо влизане.

17 мин. Исмаил Иса връхлетя върху топката в наказателното поле, изстрелвайки я към долния ляв ъгъл. Страхотен опит, но дори още по-добра реакция на Томаш Вацлик, който отби топката до гредата.

20 мин. Това е гол! Патрик Шик изравни резултата. Натискът на Чехия даде резултат след отличен съдийски авантаж, който позволи на Якуб Янкто да влезе много опасно в нашето наказателно поле. Застаналият срещу него Кристиян Димитров първоначално се подхлъзна, но все пак успя да му се хвърли на шпагат. Неприятното беше, че избитата от него топка попадна точно в краката на Патрик Шик, който отблизо разстреля Михайлов за 1:1!

25 мин. Голям късмет за България! Масопуст изпрати поредно центриране от десния фланг, а в далечния край на наказателното поле, на самата аутлиния, Алекс Крал спечели високата топка и я върна към вратарското поле. Ники Михайлов се подхлъзна и за щастие нямаше чешки футболист, който да се възползва.

29 мин.  Защитата ни беше ужасно подредена при дълго изпълнение на тъч, при което Шик спечели високата топка при близката греда и я продължи зад гърба си. Това остави Крал на стрелкова позиция на 7-8 метра. Халфът шутира право в Ники Михайлов, който парира, а опитът за добавка беше изчистен в корнер.

30 мин. Още веднъж "трикольорите" извадиха късмет. Масопуст центрира по перфектен начин от ъглов удар, намирайки Шик пред вратарското поле. Играчът на Рома надскочи пазача си и с глава стреля към горния ляв ъгъл. Ники Михайлов беше замръзнал на голлинията, когато топката срещна напречната греда и излезе от игра

33 мин. Давид Павелка избегна шпагата и реши да стреля от разстояние, но решението се оказа лошо, тъй като топката се вдигна високо над напречната греда.

35 мин. Кристиян Малинов наруши правилата на играта и му е показан жълт картон от съдията, но от нашата гледна точка това можеше и да е директен червен картон.

40 мин. Томаш Сучек засече ъгловия удар от зоната около точката на дузпата, но насочи удара си с глава на сантиметри от десния страничен стълб.

41 мин. Чехите имаха сериозни претенции, когато Патрик Шик поиска дузпа за своите. При въпросната ситуация топката срещна рамото на Васил Божиков и арбитърът Тамаш Богнар напълно правилно подмина с мълчание броженията на домакините.

45+2 мин. Край на първото полувреме!

46 мин. Начало на второто полувреме!

46 мин. Първата смяна за България става факт на почивката, а теренът напусна единият от двамата дебютанти. Мартин Минчев не излезе за втората част, за да се появи в игра Кирил Десподов.

49 мин. Жълт картон за Давид Павелка от Чехия за твърде буйно влизане в краката на Божиков.

50 мин. ГОЛ ЗА ЧЕХИЯ - 2:1! Отново наши грешки доведоха до гола за Шик! Малинов много лековато позволи топката да му бъде отнета. Капитанът Марек Сухи не губи никакво време около централния кръг и веднага с пас по земя изведе Шик през центъра. Васил Божиков опита да го спре с тяло, ала се оказа финтиран, след което нападателят на домакините стреля над Михайлов.

61 мин. Пореден пропуск за Чехия! Нашите футболисти претендираха за засада при подаването за Кадержабек отдясно, а крайният бранител не се трогна. Чехът центрира балонно към другия край на пеналта, където Страхил Попов се похлъзна и остави Филип Новак съвсем непокрит. Бранителят стреля с глава на около половин метър в аут покрай лявата греда.

64 мин. Втора смяна в българските редици - Янис Карабельов замени висящия с картон Кристиян Малинов.

66 мин. Първа смяна за Чехия - хвърлилият много сили Масопуст седна на пейката, вместо него Ян Копиц.

70 мин. Най-сетне нещо по-интересно от нашия тим. Страхил Попов направи едно от редките си включвания в атака, а центрирането му не беше добре изчистено. Георги Сърмов изпревари Павелка за топката при границата на наказателното поле, а после нанесе диагонален шут по земя. Вацлик нямаше особени трудности при спасяването.

74 мин. Жълт картон за Кристиан Димитров.

76 мин. Медицинска помощ за Михайлов, който изпита болки в областта на дясното коляно след сблъсъка с Шик.

78 мин. Втора смяна за Чехия - героят Патрик Шик напусна под бурни овации, вместо него Мартин Долежал.

83 мин. Още един пропуск за домакините! Алекс Крал напредна отдясно и центрира оп тревата, Мартин Долежал отново изпревари Божиков, а изстрелът му от движение премина встрани от левия стълб.

89 мин. Крейчи и Новак отдясно като на шега разиграха двойно подаване в наказателното поле, което осатви резервата на Чехия съвсем сам на около 8-9 метра от вратата. Изстрелът на "седмицата" беше насочен в тялото на вратаря ни, който парира с крак.

90+мин. КРАЙ НА МАЧА. Чехия взе първа победа в квалификациите за Евро 2020 и временно излезе на второто място в нашата група А.

Заги: Сега ще разчитаме на Левски