Австралийка с исторически триумф на "Ролан Гарос"

Ашли Барти ще се изкачи със 7 места в световната ранглиста и от понеделник ще заема второто място

Ашли Барти спечели първа титла от "Големия шлем", след като във финала на "Ролан Гарос" победи Маркета Вондрушова (Чехия) със 6:1, 6:3 за само 70 минути. Предишното най-добро постижение на австралийката беше 1/4-финал на Откритото първенство на Австралия по-рано тази година.

Със спечелената титла 23-годишната тенисистка ще се изкачи с цели 7 места в световната ранглиста и от понеделник ще заема второто място в нея, като ще бъде на едва 136 точки от лидерката Наоми Осака.

Това е и трети успех за Барти срещу чешката тенисистка, след като двете се срещнаха и през 2017 година, и през миналата 2018 година.  С днешния си триумф Ашли става и първата австралийка, която вдига трофея от турнира, от 1973 година насам. Тогава това стори Маргарет Корт.

Първият сет на мача започна шеметно за Барти и тя бързо стигна до аванс от 4:0 гейма след пробиви във втория и четвъртия гейм, а след това в петия гейм нейната опонентка успя да върне един от пробивите и да намали изоставането си. Австралийката си върна аванса от два пробива след пробив за 5:1, а след това не сгреши при своето подаване и спечели убедително първия сет. Вторият сет започна по прекрасен начин за за Барти и тя проби още в първия гейм и след това успя да затвърди пробива за 2:0 гейма. В следващите геймове двете успяваха да си спечелят подаванията. В деветия гейм австралийката проби отново и така спечели мача.