Италия надви Австралия във Варна

Волейболистите на "скуадра адзура" надделяха над "кенгурата" с 3:1 (25:18, 30:32, 25:18, 25:15) във втория си мач на турнира

Олимпийският волейболен вицешампион Италия записа втора поредна победа на турнира в Група 10 от 3-ия уикенд на Лигата на нациите във Варна. Волейболистите на "Скуадра адзура" надделяха над Австралия с 3:1 (25:18, 30:32, 25:18, 25:15) във втория си мач на турнира, игран тази вечер пред около 1000 зрители в зала "Конгресна" на ДКС в Морската ни столица.

Така играчите на Джанлоренцо Бленджини остават на 5-о място във временното общо класиране с 6 победи, 2 загуби и 18 точки. Австралия пък е на предпоследната 15-а позиция с едва една победа, 7 загуби и 6 точки. По-късно тази вечер е втората среща за деня между България и Япония. Утре (16 юни), в последния ден на турнира, Италия ще играе с "лъвовете", докато "кенгурата" ще излязат срещу японците. Срещите са от 20,40 и 17,00 часа.

В началото на първия гейм Австралия успя до поведе в резултата с 4:2, но италианците изравниха веднага при 5:5. След този резултат "адзурите" отбелязаха 4 поредни точки и поведоха с 9:5. При второто техническо прекъсване Италия водеше с 16:11. До края на гейма италианските волейболисти нямаха никакви проблеми и взеха гейма с 25:18. В началото на втората част Италия продължи с добрата си игра и поведе с 6:2, но с много добра игра Австралия успя да изравни при 7:7. Първото техническо прекъсване все пак дойде при 8:7 за "Скуадра адзура". След прекъсването последваха четири равенства, след които "кенгурата" поведоха с 2 точки при 13:11. Последва серия от 4 точки за Италия, която не само изравни, но и поведе в резултата. При второто техническо прекъсване италианците отново имаха аванс от една точка - 16:15. След прекъсването Италия дръпна с 4 точки при 20:16, но с три поредни точки австралийците стопиха пасива си до точки - 20:19. Австралия дори успя да стигне и до равенство при 22:22. Последваха 8 изравнявания на резултата, но австралийците показаха повече желание и успяха трудно да затворят втората част в своя полза при 32:30.

Играта в началото на третия гейм бе равностойна, а резултатът се движеше точка за точка. Все пак, Италия успя да поведе с 2 точки при 6:4, а при първото техническо прекъсване водеше с 8:5. След прекъсването Италия показа отлична игра и дръпна с 6 точки при 13:7, а при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:11 за "Скуадра адзура". До края на гейма италианците показаха класата си и при изпълнението на начален удар, и в защита, и в атака, и независимо че допуснаха в края Австралия да направи серия от три точки, без проблеми спечелиха гейма с 25:18.

Четвъртата част започна също равностойно и точка за точка до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за Италия. След това италианците успяха да увеличат преднината си до 12:7 и 16:11. До края на гема "адзурите" показа по-стойностна игра и заслужено спечелиха с 25:15, а с това и мача с 3:1.

Над всички за "адзурите" беше отново Габриеле Нели със страхотните 26 точки (1 блок, 3 аса и 49% ефективност в атака) за победата. Даниеле Лавиа добави още 19 точки (2 блока, 3 аса и 56% ефективност в атака) за успеха.

За тима на Австралия резервата Люк Смит завърши със скромните 9 точки.

ЦСКА води с 12:5 срещу Левски във финалите