Япония излъга и Австралия след тайбрек

"Самураите" спечелиха трудно с 3:2 (25:18, 25:27, 23:25, 25:22, 17:15) двубоя игран във Варна

Волейболистите от националния отбор на Япония постигна втора победа на турнира в Група 10 от 3-ия уикенд на Лигата на нациите във Варна и общо 4-и успех в надпреварата. Играчите на треньора Юичи Накагаичи надделяха над Австралия много трудно с 3:2 (25:18, 25:27, 23:25, 25:22, 17:15) в последния си мач на турнира, игран тази вечер пред едва около 400 зрители в зала "Конгресна" на ДКС в Морската ни столица.

Така Япония има 4 победи, 5 загуби и 10 точки в актива си, като за момента е на 11-о място във временното общо класиране на Лигата, но преди изиграването на останалите срещи от уикенда днес. Следващата седмица японците ще играят на турнира в Група 13 в Хофмън Естейтс (САЩ) срещу домакините, Канада и Китай.

"Кенгурата" пък останаха на предпоследното 15-о място с едва 1 победа, 8 загуби и 7 точки. Следващата седмица Австралия ще играе на турнира в Група 15 в Ардабил (Иран) срещу "персите", Франция и Португалия.

След две равенства в началото на първия гейм Япония успя да поведе с 6:2, но след серия на австралийците от 4 поредни точки резултатът бе изравнен при 6:6. При първото техническо прекъсване азиатците имаха преднина от 8:6. Последваха четири равенства, след които Япония отбеляза три поредни точки и поведе с 14:11, а при второто прекъсване резултатът бе 16:12 за "самураите". До края на гейма японците показаха добра игра в защита и в атака и взеха гейма с 25:18.

Втората част започна също равностойно, след което напред в резултата излезе Австралия при 4:2. Япония изравни веднага, а след нови две равенства "кенгурата" направиха серия от пет поредни точки и поведоха с 11:6. Японците с добра игра успяха да изравнят при 15:15, а при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:15 за австралийците. След почивката последваха две изравнявания, след които Австралия успя да поведе с 2 точки при 19:17. Австралия поведе с 4 точки при 23:19, изтърва три геймбола при 24:21 и японците изравниха при 24:24. След още едно равенство все пак Австралия успя да вземе гейма с 27:25 и изравни на 1:1.

Австралия поведе с 2:0 в началото на третия гейм, но японците веднага успяха да изрявнят. Първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за Япония, като резултатът се движеше точка за точка. След прекъсването играта бе изключително равностойна, резултатът бе изравняван 8 пъти и при второто техническо прекъсване предимството дойде при 16:15 за "самураите". След прекъсването австралийците реализираха три поредни точки след две страхотни блокада и ас на Трент ОДеа и поведоха с 18:16. След грешка в атака на австралийците Япония изравни при 22:22 и треньорът на "кенгурата" Марк Лебедев веднага взе прекъсване. Последва още едно равенство, след което австралийците успяха да спечелят гейма с 25:23 и да поведат с 2:1.

В началото на четвъртата част австралийците поведоха с 2 точки, но след 6:4 Япония успя да реализира 4 поредни точки и не само изравни резултата, но и поведе с 8:6 до първото техническо прекъсване. След прекъсването резултатът бе изравняван пет пъти, след което японците поведоха с 2 точки при 14:12. При второто техническо прекъсване резултатът бе 16:13 за азиатския тим. Япония поведе с четири точки веднага след прекъсването, но Австралия отвърна с три поредни точки и намали пасива си до само точка при 16:17, а малко по-късно дори изравни при 22:22. След грешка от сервис на австралийците на Юджи Нишида и страхотна блокада Япония успя да спечели гейма с 25:22 и да вкара мача в тайбрек.

В началото на тайбрека Япония поведе с 2:0, но австралийците изравниха веднага. Последва още едно равенство, след което отново японците дръпнаха с 5:3. Австралия обаче не се отказа и веднага изравни след чудесна атака и успешна блокада - 5:5. След още едно равенство Австралия с поредна страхотна блокада, успешна атака на Бо Грейъм и две грешки на японците в нападение успя да поведе с 10:6. Азиатският тим успя да намали изоставонето си до 2 точки при 11:9 и треньорът на Австралия Марк Лебедев веднага взе тайм-аут. След две поредни неуспешни атака на австралийците японците изравниха при 12:12. Последваха още три изравнявания, след които с ас на Масахиро Янагита и страхотва блокада Япония спечели тайбрека със 17:15, а с това и мача с 3:2.

Юджи Нишида отново беше най-полезен за японския тим с 20 точки (1 блок, 2 аса и 46% ефективност в атака) за победата. Тацуя Фукузава (1 ас и 48% ефективност в атака) и Юки Ишикава (1 ас и 68% ефективност в атака) добавиха 16 и 14 точки за успеха.

За Австралия над всички бе Линкълн Уилямс със страхотните 28 точки (3 блока и 49% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.