11 юли 2019 22:32
Спортал

Бивш вратар на ЦСКА класира Алжир на полуфинал

AP

Алжир се класира за полуфиналите в Купата на африканските нации, след като отстрани Кот дИвоар след изпълнение на дузпи. Срещата завърши 1:1 в редовното време след попадения на Фегули (20) и Коджя (62). Алжир пропусна дузпа в началото на второто полувреме, но успя да стигне до крайния успех след 4:3 при изпълненията на наказателни удари и ще се изправи срещу Нигерия в битка за място на финала.

Бившият вратар на Славия и ЦСКА Райс Мболи спаси една от дузпите. След това Белаили можеше да донесе победата на Алжир, но удари гредата. Серей Дие обаче направи същото и Кот дИвоар отпадна от надпреварата.

Още в петата минута Кот дИвоар можеше да поведе. Макс Градел отправи страхотен удар от дистанция, но Мболи успя да избие топката в гредата. Алжирците бяха надигравани в първите минути, но Риад Марез се измъкна от защитата в 15-ата минута. Ударът му обаче мина покрай вратата.

Тимът на Ибрахим Камара доминираше, но съперникът им откри резултата в 21-ата минута. Софиан Фегули се разписа след подаване на Бенсебайни. Попадението спря устрема на Кот дИвоар, който нямаше бърз отговор. Малко преди почивката Алжир можеше да удвои аванса си. Марез проби, навлезе в наказателното поле, но ударът му бе блокиран. Бунеджа също не успя да прати топката в мрежата при добавката.

В самото начало на втората част алжирците пропуснаха великолепна възможност да поведат с 2:0. Бунеджа бе изведен сам срещу вратаря Гбохуо, който го събори. След справка със системата за видеоповторения съдията посочи бялата точка. Бунеджа обаче стреля в центъра на вратата и топката се отби в гредата. Секунди по-късно Кот дИвоар бе близо до изравняването. Центриране на Коджя се отклони в Манди и се удари в гредата.

Изравняването дойде в 62-ата минута. Вилфрид Заха напредна и намери Коджя отляво, а той преодоля Бенламри и с мощен удар разстреля Мболи за 1:1. Последваха силни минути за Алжир, който допусна първи гол от началото на турнира, и няколко положения, но защитата и вратарят на съперника успяха да удържат. Багайоко изби топката от голлинията след удар на Марез в 69-ата минута. Кот дИвоар доста по-рядко стигаше до опасности, но 15 минути преди края Заха бе непокрит в наказателното поле. Играчът на Кристъл Палас стреля много неточно от воле.

Така се стигна до продължения, в които и двата отбора действаха малко по-предпазливо. Лидерите и на два тима пък напуснаха терена. Марез бе сменен в 86-ата минута, а Заха в началото на първото продължение. Кот дИвоар имаше известен превес, но пет минути преди края на мача Ислам Слимани можеше да изведе Алжир напред. Нападателят на Лестър стреля с глава, но Гбохуо успя да отрази удара. Малко по-късно имаше положение пред другата врата, като удар с глава на Комара мина встрани от вратата. В последните секунди Анди Делорт стреля от фаул, като топката мина близо до лявата греда.