Как ще завърши дербито ЦСКА – Левски на първи септември?

19 юли 2019 23:55 Виктор Петков

Алжир е кралят на Африка за втори път в историята! (СНИМКИ+ВИДЕО)

Алжир е новият шампион на Африка! "Пустинните лисиц" спечелиха Купата на африканските нации, след като на финала, изигран на Международния стадион в Кайро победиха с минималното 1:0 Сенегал.

Така бившият вратар на Славия и ЦСКА Райс Мболи вдигна най-големия трофей в кариерата си, а за Алжир това злато слага край на пауза от 29 години, в които те не спечелиха турнира.

Срещата в Кайро започна по страхотен начин за Алжир и още във 2-та минута белите поведоха в резултата! Бенасер намери с подаване Багдад Бунеджах, той веднага оптрави изстрел от дистанция, който рикошира в противников бранител и параболата на топката завърши в мрежата на Сенегал.

В 14-та минута Куяте стреля неточно, а в 27-та Андри Сайве накара Райс Мболи да направи първото си спасяване в срещата. В 38-та минута Мбайе Нианг стреля мощно от дистанция, но топката прелетя близко покрай вратата на алжирците.

Сенегал продължи да е по-активният отбор до края на полувремето, а твърдите влизания зачестяха. Те станаха причина и за реплики и физически сблъсъци между футболисти на двата отбора на влизане в тунела за почивката, но до по-сериозно ексцесии не се стигна.

Втората част започна равностойно и без интересни ситуации пред двете врати, но точно след час игра центриране на Исмаил Сар се отклони в ръката на противников защитник и главният съдия посочи бялата точка. Радостта на Сенегал обаче не трая дълго, защото се стигна до консултация в ВАР и повторенията показаха, че ръката е плътно прибрана до тялото, което отмени наказателния удар.

В 70-та минута мощен шут от дистанция на Сабали доведе до ефектно спясяване на Мболи, който изби топката, отиваща точно под напречната греда. Само три минути по-рано Мбайе Нианг беше изведен в наказателното поле и заобиколи излезлия Мболи, но ударът на нападателя на Ред излетя над вратата.

Осем минути преди края Исмаил Сар получи отлична възможност в наказателното поле на Алжир, но ударът му без подготовка беше изключително неточен.

Очаквано, в последните минути на мача Алжир се затвори в собствената си половина и сенегалците редуваха атака след атака, но така и не стигнаха до нещо по-опасно пред Райс Мболи, с което да запазят надеждите си поне за продължения. В четвъртата минута на добавеното време Гедюра игра с ръка пред наказателното поле и това донесе последния шанс за Сенегал, но ударът на Сане беше блокиран и така последният сигнал донесе делириума за всички в бяло!

Така след първото си злато от 1990г. сега Алжир за втори път вдигна трофея на Черния континент!