"Лъвовете" минаха и през Пуерто Рико, идва ред на Бразилия! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Волейболните ни национали спечелиха днешния двубой с 3:0, на крачка са от квота за Олимпийските игри в Токио!

Националният ни отбор по волейбол записа втора победа в квалификациите за Олимпийските игри в Токио 2020. „Лъвовете” спечелиха с лекота с 3:0 (25:20; 25:22; 25:12) двубоя си срещу Пуерто Рико пред близо 4000 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна и остава решаващата стъпка за взимане на олимпийската квота – двубоят с Бразилия утре от 20:30 часа.

В първия си мач от квалификациите, които се играят във Варна пред родна публика, селекцията на Силвано Пранди се наложи с 3:1 над Египет. Така България има загубен само гейм в двата си изиграни мача.

Бразилия също се представя перфектно, като „кариоките” нямат загубен гейм срещу Пуерто Рико и Египет.

Началото на първия гейм беше равностойно до 3:3, след което България поведе с 5:3 след атака на Мартин Атанасов и силна контра на Цветан Соколов. Разликата леко нарасна до 8:5 след атака на Розалин Пенчев. Резултатът стана 10:6 след мощен ас на Цецо Соколов, което накара треньорът на Пуерто Рико Освалд Антонели да вземе таймаут. Постепенно Пуерто Рико успя да изравни при 11:11 след две поредни атаки в аут на Цецо Соколов. Играта продължи точка за точка до 13:13, след което "лъвовете" отново дръпнаха с 16:13 след нова атака на Розалин Пенчев и два бомбени аса на Атанасов. Преднината на България стана 19:14 след страхотен блок на Алекс Грозданов, а след това 21:15 след нов бомбен ас на Цецо Соколов. В крайна сметка България спокойно взе гейма с 25:20 след грешка от сервис на пуерториканците.

В началото на втората част България бързо дръпна с 4:1 след грешка на Пуерто Рико последвана от ас на Розалин Пенчев и невероятен блок на капитана Виктор Йосифов. Въпреки усилията на пуерториканците да стигнат до равенство, "лъвовете" запазиха преднината си до 8:5 след атака-пайп и ас на Мартин Атанасов. България съумя да запази предимството си до 14:11 след блокаут от втора линия на Розалин Пенчев и контраатака в аут на звездата на Пуерто Рико Морис Торес. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:13 за "трикольорите" след бърза атака през центъра на Алекс Грозданов. Разликата стана 19:14 след два отлични български блока. Пуерто Рико успя да стигне до равенство при 19:19 при сервис на влезлия като резерва Педро Ниевес, включително и ас. Независимо от таймаута за Силвано Пранди и предприетите смени, равенството се запази до 22:22. Все пак, България стигна до геймбол при 24:22 след страхотна изява при мрежата на Атанасов и фантастичен блок на Грозданов. "Лъвовете" затвориха гейма в своя полза при 25:22 след атака в аут на Джеси Колон и поведоха с 2:0.

Третият гейм стартира с две отлични атаки на Розалин Пенчев и ас на Цецо Соколов за 3:0 за България. Разликата стана 6:2 след отлична атака през центъра на Алекс Грозданов, което принуди треньорът на Пуерто Рико Освалд Антонети да поиска таймаут. Въпреки това, преднината на "лъвовете" стана 8:3 след ас на разпределителя Георги Сеганов. Блокада на Грозданов и грешка на Пелегрин Варнас и 10:3. Контра на Мартин Атанасов и нова директна точка от сервис на Сеганов и 12:3. Резултатът стана 16:4 след поредна атака на Розалин Пенчев. Това предреши крайния изход от мача и България без проблеми спечели гейма с 25:12 и 3:0 след сервис в аут на Джонатан Родригес.

БЪЛГАРИЯ - ПУЕРТО РИКО 3:0 (25:20, 25:22, 25:12)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Мартин Атанасов, Розалин Пенчев, Алекс Грозданов, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров-либеро
Старши треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ

ПУЕРТО РИКО: Артуро Иглесиас, Морис Торес, Пабло Гусман, Секиел Санчес, Джонатан Родригес, Джеси Колон - Денис Дел Вале-либеро
Старши треньор: ОСВАЛД АНТОНЕТИ.