Манчестър Сити отговори по шампионски, писа петица на Уест Хем в исторически мач (ВИДЕО+СНИМКИ)

Стърлинг с хеттрик в Лондон, първите три намеси на VAR във Висшата лига бяха с цената на голове

Английският шампион Манчестър Сити отговори подобаващо на своя подгласник Ливърпул, който откри новия сезон на Висшата лига с домакински успех над Норич с 4:1 в петък вечер.

В събота пък „гражданите“ разгромиха с 5:0 и то като гости Уест Хем във втория мач от първия кръг.

На стадиона в Лондон присъстваха почти 60 000 зрители, които станаха свидетели на истинско зрелище и на първите намеси на системата VAR в историята на Премиършип.

Те бяха три на брой и всяка от тях бе с цената на попадение.

Над всички в мача бе Рахим Стърлинг, който наниза хеттрик, а по веднъж се разписаха Габриел Жезус и заменилият го Серхио Агуеро.

Последният вкара от дузпа, която след разглеждане с VAR преби и реализира, макар че първото му изпълнение бе спасено от вратаря на Уест Хем.

Иначе „небесносините“ не оставиха никакво съмнение в това кой е по-добрият отбор, макар да не започнаха убедително срещата, а и вратарят им Едерсон да трябваше веднъж да показва класата си.

За тази на Рахим Стърлинг обаче „чуковете“ нямаха отговор. Той бе в основната на повечето интересни ситуации, но не и в тази за първия гол.

В 25-ата минута Кайл Уолкър демонстрира скоростта си и после намери Габриел Жезус, който откри резултата.

След попадението Сити овладя инициативата и до края не я изпусна, въпреки че не вкара друго до почивката.

Скоро след нея Стърлинг даде тон за разгрома с гол, завършвайки образцова атака на „гражданите“ в 51-ата минута.

В 73-ата вратарят им блесна със страхотно двойно спасяване, след като първо отрази удар в обсега си на Хавиер Ернандес с коляно, а после се разтегна и изби топката, насочена към долния му десен ъгъл.

Минута по-късно Стърлинг изведе Жезус и той отбеляза, ала попадението му бе отменено след първата намеса на системата VAR в историята на Висшата лига.

Видеоповторенията показаха, че рамото на Стърлинг е със сантиметър зад това на последния в отбраната на Уест Хем и голът на бразилеца не бе зачетен.

Две минути след това обаче се случи точно обратното, тъй като Стърлинг оформи класиката, след като майсторски прехвърли стража на домакините.

Този път пак имаше съмнения за засада и попадението пак бе разгледано чрез VAR, но системата показа, че футболистът на Сити е в редовна позиция, макар и отново с много малко.

Така шампионите поведоха с класика в 75-ата минута, а десетина по-късно VAR пак влезе в употреба след дузпа за гостите.

Тя бе изпълнена от резервата Серхио Агуеро и първоначално спасена от вратаря Лукаш Фабиански, но след преразглеждане на ситуацията наказателният удар бе пребит. Кун не сгреши – 4:0.

В добавеното време Стърлинг оформи своя хеттрик и крайното 5:0, за да прати Сити на върха на класирането и да подпечата осмата поредна победа над Уест Хем във всички турнири.

Уест Хем – Манчестър Сити 0:5