След страхотна драма Ливърпул пак ликува в Истанбул (ВИДЕО+СНИМКИ)

Европейският шампион и носителят на Лига Европа изиграха зрелищен двубой

Европейският клубен шампион Ливърпул победи носителя на Лига Европа Челси с 5:4 след изпълнение на дузпи на "Водафон Парк" в Истанбул и спечели Суперкупата на Европа за четвърти път. Мачът бе исторически, след като за първи път за трофея спориха два английски тима, а жена ръководи толкова важен сблъсък. Това бе французойката Стефани Фрапар, а системата ВАР бе използвана за първи път в мач за този трофей.

Ливърпул спечели Шампионската лига през 2005 година в Истанбул. Тогава мърсисайдци стигнаха до трофея, след като изоставаха с 0:3 на полувремето срещу Милан. През същата година те взеха и Суперкупата на Европа след успех срещу ЦСКА (Москва).

За първи път в историята жена ръководи толкова важен сблъсък. Това е французойката Стефани Фрапар, която можеше да си помага и със системата ВАР, използвана за първи път в мач за този трофей.

Срещата започна много динамично с атаки към двете врати. Още в 5-ата минута играчите на Ливъпрул имаха претенции за дузпа. Хендерсън центрира в наказателното поле, където Садио Мане се опита да отправи акробатичен удар със задна ножица, но топката срещна ръката на Кристенсен. Съдийката Стефани Фрапарт отсъди само корнер. Последваха пропуски на Матип и Фабиньо от мърсисайдци и Педро от „сините“.

В 14-ата минута фен нахлу на терена и играта бе спряна за кратко, а две минути след това Салах бе много близо до гола, след като беше изведен сам срещу вратаря. Египтянинът шутира от малък ъгъл, но Кепа спаси. Минута по-късно Педро изведе Жиру, но французинът бе застигнат от Матиш и шутира в аут. След 22 минути игра Педро и Жиру си размениха двойно подаване, след което испанецът влезе в наказателното и отправи удар от малък ъгъл, но топката срещна напречната греда.

Мърсисайдци застрашаваха вратата на Кепа след корнери, при които обаче Ван Дайк и Мане нямаха късмет да преодолеят испанския страж на „сините“. В 32-рата минута Педро изведе по земя Ковачич зад защитата, но вратарят Адриан изпревари хърватина за топката. Четири минути след това защита на Ливърпул изпусна Оливие Жиру, който след прекрасен пас на Пулишич се разписа за 0:1.

В 40-ата минута Пулишич отбеляза нов гол във вратата на Ливърпул след страхотен самостоятелен пробив, но попадението не бе зачетено заради засада на Емерсон.

Три минути след началото на втората част Фабиньо изпрати топката в наказателното поле, влезлият като резерва на почивката Фирмино изпревари Кепа и подаде към Мане, който не сгреши на празна врата за 1:1. Играчите на Клоп натиснаха след гола и имаха шансове бързо да стигнат до обрат, но първо Фабиньо не намери очертанията на вратата, а след това Кепа спаси удар на Хендерсън след рикошет в Емерсон.

Темпото на игра спадна и двамата треньори направиха смени. Четвърт част преди края на редовните 90 минути Челси оцеля след страхотно двойно спасяване на Кепа, който първо спаси удар по земя на Салах, а след това се намеси и при добавката на Ван Дайк, избивайки топката в напречната греда.

В 79-ата минута Салах шутира от пряк свободен удар фронтално срещу вратата, но след рикошет топката излезе в корнер. Три минути след това резервата Мейсън Маунт се разписа за Челси, но и този път попадението не бе зачетено заради засада. Четири минути след това Мане пропусна страхотна възможност за мърсисайдци, но и в този случай имаше вдигнат флаг за засада. До края на редовното време не паднаха други голове и се стигна до продължения.

Пет минути след началото на първото продължение Ливърпул стигна до пълен обрат след добра комбинация между Фирмино и Мане. Бразилецът получи извеждащо подаване отляво, след което върна към сенегалския нападател, който с мощен удар направи безпомощен Кепа за 2:1. Радостта на мърсисайдци обаче бе кратка, тъй като в 109-ата минута вратарят Адриан затвори Тами Ейбрахам до голлинията и нападателят падна, а Стефани Фрапар посочи бялата точка. ВАР потвърди решението на французойката, а в 101-ата минута Жоржиньо вкара дузпата и изравни резултата за 2:2.

"Сините" бяха далеч по-активни след изравнителния гол и в 113-ата минута Мейсън Маунт отправи тежък удар от границата на наказателното поле, но Адриан успя да избие с една ръка. Малко след това шут на Аспиликуета профуча встрани от вратата на испанския страж. До края двата тима изглеждаха доста уморени и в крайна сметка се стигна до дузпи.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ

ЛИВЪРПУЛ: 13. Адриан, 3. Фабиньо, 4. Ван Дайк, 7. Милнър, 10. Мане, 11. Салах, 12. Гомес, 14. Хендерсън, 15. Окслейд - Чембърлейн, 26. Робертсън, 32. Матип

ЧЕЛСИ: 1. Кепа, 4. А. Кристенсен, 5. Жоржиньо, 7. Канте, 11. Педро Родригес, 15. Зума, 17. Ковачич, 18. Жиру, 22. Пулишич, 28. Аспиликуета, 33. Емерсон