Испания сложи край на приказката на Полша

Рики Рубио вече №1 по асистенции на Световни първенства

Испания е вторият полуфиналист на Световното първенство по баскетбол. Иберийците се наложиха с 90:78 над Полша.

Испанците очакват победителя от двубоя Австралия-Чехия за следващата си битка. Те ще играят трети път на полуфинал, с едно-единствено отличие - титлата от 2006-а.

Въпреки ролята си на фаворит и постоянната преднина, Испания не успя да намери особено спокойствие в мача. Полша непрекъснато гонеше опитния си съперник в резултата, а испанците имаха доста празнини в защита. За кратко иберийският тим дръпна с 10 в средата на втората част, но само за да допусне поляците да се върнат до 6 на почивката. Силно първо полувреме записа Хуанчо Ернангомес, докато звездата на Полша Матеуш Понитка бе ограничен само до 2 точки.

Доброто взаимодействие между Руди Фернандес и Рики Рубио изстреля тима напред с 12 на старта на третата част. Във всеки момент, в който нещата отиваха на зле обаче, поляците намираха път обратно и се държаха в мача.

С 6 минути до края, разликата падна до 6 точки, а Полша направи и солидна защита веднага след това, за да си даде страхотен шанс при пасив от едва четири точки и много оставащо време.

И в тази ситуация обаче Испания се справи перфектно, без напрежение и приключи всичко с нов двуцифрен аванс с 2 минути до сирената.

Рики Рубио бе най-резултатен с 19 точки, а 9-те му асистенции стигнаха за това да задмине Пабло Приджони в ранглистата по този показател от 1994-а насам и е едноличен лидер. Рубио има вече 111, а Приджони е със 106.