СКАНДАЛНО! Ансамбълът остана само със сребро във финалите на световното в Баку

Съдиите наредиха класирането, без значение какво се случва на килима

Българският ансамбъл по художествена гимнастика грабна сребърния медал във финала на 5 топки на световното първенство в Баку (Азербайджан), но не успя да стигне до отличията в смесената композиция на 3 обръча и 2 чифта бухалки.

Момичетата на Весела Димитрова бяха още по-категорични и от вчера и в двете си съчетания, но това изглежда нямаше особено значение, тъй като класирането беше почти наредено още преди гимнастичките да излязат на килима.

Единствената изненада бе третото място на Русия във финала на 5 топки, но този път като чели съдийките решиха да дадат заслужената оценка за композицията им, която въобще не бе чисто изиграна.

Нашите грации пък получиха оценка от 29,350 т. (20.700 т. за трудност и 8.750 т. за изпълнение). Те обаче бяха изпреварени от тима на Япония и в днешната надпревара, както се случи и вчера в многобоя. Азиатките получиха оценка от 29,550 т., като за трудност имаха повече точки - 20.900 т. от националките ни, а за изпълнение отстъпиха с малко - 8.650 т. Така японките грабнаха първо злато от надпреварата.

Трети остана тимът на Русия, който днес вече получи реален резултат - 28,150 т., макар и след дълго обмисляне от страна на съдиите каква точно да присъдят и на кое място да ги поставят.

Във втория финал – съчетанията с 3 обръча и 2 чифта бухалки, надпреварата бе по-скоро на съдийската маса, отколкото на килима. Повечето фаворити изиграха композициите си без груби грешки, което даде зелена светлина на реферите да наредят класирането и да присъдят медали на всяка силна нация, като чели на принципа „всеки да си тръгне с медал”.

Така нашите момичета, които играха уверено и с размах, но имаха малшанса на първи стартов номер, бяха порязани още в началото, получавайки пестеливото 28,850 т. и в крайна сметка заеха 5-ото място в този финал. Макар и в началото да се надявахме, че просто базата на смесеното съчетание е по-ниска, то по-късно стана ясно, че съдиите са се презастраховали, за да имат възможност да разпределят спокойно медалите.

Така, въпреки че Русия въобще не беше безгрешна, момичетата си тръгнаха с втори златен медал от шампионата, след оценка от 29,450 т. Веднага след това реферите поставиха тима на Япония, който получи крайните 29,400 т. и бе с най-висока оценка за трудност – 21,100 т.

Бронза отиде при италианките, които най-после не допуснаха груба грешка и бяха възнаградени с медал след 29,200 т. Четвърти е отборът на Беларус с 29,100 т.

Така ансамбълът ни ще си тръгне от Азербайджан с горчив привкус и два медала – бронз в многобоя и сребро в композицията с 5 топки.