Сърбия стъпи на европейския връх за трети път!

Волейболистите на Слободан Ковач сложиха край на приказката на Словения

Сърбия спечели титлата на европейското първенство по волейбол за мъже. "Плавите", водени от Слободан Ковач, се наложиха над Словения с 3:1 (19:25, 25:16, 25:18, 25:20) в големия финал, игран в Париж.

Сърбите започнаха добре, след което позволиха на противника да вземе превес. Играчите на Алберто Джулиани излязоха напред в резултата, оформяйки добра преднина.

В следващите три гейма "плавите" показаха друго лице и затваряха убедително геймовете, благодарение на стабилната игра на блокада и в атака. Малко интрига имаше в последниата, четвърта част, където двата тима се гонеха в резултата, но в крайна сметка западните ни съседи изковаха победата и триумфираха след 25:20.

Сърбия извоюва третия си трофей на Стария континент - след тези от 2001 (като Югославия) и 2011 г. Словенците пък остават за втори път със сребърните отличия - след 2015 г., когато отстъпиха на Франция с 0:3 гейма на финала във София.

Сръбските състезатели имат общо 12 медала от европейското първенство - 3 златни, 1 сребърен и 8 бронзови.

Най-резултатен за сръбския тим бе Александър Атанасийевич с 22 точки (1 ас, 4 блокади), Урош Ковачевич добави 20 точки (1 ас, 4 блокади).

За съперника Клемен Чебул приключи с 15 точки (3 аса), с 12 се разписа Ален Пайенк (1 ас, 5 блокади).

ЦСКА води с 12:5 срещу Левски във финалите