Маркес спечели драматично в Австралия и прати рекорд на Дуън в историята

Световният шампион изпревари Винялес в последната обиколка на "Филип Айлдън"

Марк Маркес (Испания, Repsol Honda) продължи победната си серия в клас MotoGP на световния шампионат по мотоциклетизъм на писта, след като изпревари Маверик Винялес (Испания, Monster Energy Yamaha) обиколка преди края на състезанието на "Филип Айлънд". Винялес бе най-бързият пилот през целия уикенд в Австралия. Испанецът спечели квалификацията, която бе преместена за неделя заради лошите метеорологични условия, след което поведе и в самото състезание.

Миналогодишният победител обаче бе изпреварен в самия край от Маркес, след което загуби контрол над мотора си и катастрофира. По този начин Маркес спечели пета поредна победа в Кралския клас и записа 55-а в кариерата си, с което подобри рекорда на легендата Мик Дуън.

Той изравни постижението преди седмица в Япония. Кал Кръчлоу (Великобритания, LCR Honda CASTROL) завърши на второто място с пасив от 11.413 секунди, докато трети остана Джак Милър (Австралия, Pramac Racing). Той е първият австралиец с подиум на местната писта от Кейси Стоунър през 2012-а насам. Шесткратният шампион Маркес има 375 точки, следван от Андреа Довициозо (Италия, Ducati Team) с 240, Алекс Ринс (Испания, SUZUKI ECSTAR) със 183 и други. Алекс Маркес (Испания, EG 0,0 Marc VDS) запази контрол върху класирането в Moto2, въпреки че финишира едва осми в Австралия.

Той има 242 точки, а Том Люти (Швейцария, Dynavolt Intact GP) е с 214 след третото си място на "Филип Айлънд". Трети с 209 е Брад Байндър (РЮА, Red Bull KTM Ajo), който спечели състезанието с 1.968 секунди пред своя съотборник Хорхе Мартин (Испания, Red Bull KTM Ajo). Шампионът Лоренцо Дала Порта (Италия, Leopard Racing) спечели старта в Moto3 с 0.077 секунди пред своя съотборник Маркос Рамирес (Испания, Leopard Racing). Трети с още 11 стотни пасив остана Алберт Аренас (Испания, Gaviota Angel Nieto Team).

Александър Томов: За мен е чест да участвам в Европейския рали шампионат през 2024г.

"Амбициран съм да се представя достойно и се надявам да зарадвам всички българи с изявите си", сподели рали талантът от Плевен