Кой ще спечели дербито Ливърпул – Манчестър Юнайтед?

07 декември 2019 21:23 Емил Арсов

ЮНАЙТЕД ЛИКУВА: Манчестър е червен, шампионът Сити капитулира! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Манчестър Юнайтед постигна драматична победа с 2:1 в градското дерби със Сити от XVI кръг на английската Висша лига.

Така шампионите загубиха за едва втори път у дома през последната година и вече изостават с 14 точки от лидера Ливърпул, който по-рано през деня победи Борнемут с 3:0.

Мачът на „Етихад” започна вихрено, с неспирни атаки към двете врати, като очаквано домакините имаха териториално предимство в първите минути.

Контраатаките на „червените дяволи” обаче бяха изключително опасни и до десетата те имаха две добри възможности за гол.

Първо Даниел Джеймс стреля право в Едерсон, а после вратарят на „гражданите” спаси удари на Маркъс Рашфорд и Антони Марсиал.

След това обаче двамата се разписаха по веднъж в рамките само на шест минути.

В 20-ата Рашфорд проби в наказателното поле и бе съборен от Бернардо Силва, а след намесата на системата за видеоповторения бе отсъдена дузпа.

Потърпевшият застана зад топката и във втори пореден мач се разписа от наказателен удар, за да открие резултата в дербито с точен изстрел в 23-ата минута.

Не след дълго английският национал пропусна изгодна възможност, след което нацели и гредата.

Така се стигна до 29-ата минута, в която гостите осъществиха поредната си образцова контраатака и поведоха с 2:0.

Антони Марсиал започна и завърши нападението с плътен изстрел в близкия ъгъл след двойно подаване с Даниел Джеймс.

По този начин Манчестър Сити се озова в ролята на догонващ у дома във Висшата лига след по-малко от 30 минути игра за първи път от над четири години насам.

До почивката шампионите се опитаха да отговорят и на два пъти имаха претенции за дузпа, като вторият от тях бе в добавеното време на първата част, когато топката се удари в ръката на Фред в пеналта, но наказателен удар не бе отсъден.

След почивката Юнайтед се прибра в своята половина и успя да накъса мача с редица нарушения, а с две ключови намеси блесна централният защитник Виктор Линдельоф.

Впоследствие неговият колега от домакините Джон Стоунс получи контузия и отстъпи мястото си на Никлас Отаменди, който в 72-ата минута стреля с глава, но встрани от вратата.

Аржентинският защитник все пак успя да намали резултата с гол в 85-ата, а веднага след това Давид де Хеа направи ключово спасяване след изстрел на Габриел Жезус по диагонала.

За повече обаче домакините нямаха сили и макар да се хвърлиха с всички сили в атака, не успяха да стигнат до изравняването.

След поражението те останаха с 32 точки, като вече имат само с 8 повече от Манчестър Юнайтед.

„Червените дяволи” пък изместиха Тотнъм, когото победиха в предния кръг, от петото място във временното класиране.

МАНЧЕСТЪР СИТИ - МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 1:2
0:1 Рашфорд 23, дузпа
0:2 Марсиал 29
1:2 Отаменди 85

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

МАНЧЕСТЪР СИТИ: Едерсон, Уокър, Стоунс, Фернандиньо, Анхелиньо, Давид Силва, Де Бройне, Бернардо Силва, Стърлинг, Жезус;

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД: Де Хеа, Уан-Бисака, Линдельоф, Магуайър, Шоу, Мактоминей, Фред, Джеймс, Лингард, Марсиал, Рашфорд;