СЕНЗАЦИЯТА Е ФАКТ: Дебютантът Аталанта е на осминафинал в Шампионска лига! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Италианците шокираха Шахтьор насред Донецк и продължават напред, макар да започнаха с три загуби в турнира

Отборът на Аталанта поднесе най-голямата изненада в груповата фаза на Шампионската лига.

Италианският тим дебютира в надпреварата този сезон и стартира с три загуби, но спечели с 3:0 визитата си на Шахтьор Донецк, а по този начин се класира за осминафиналите!

Така отборът от Бергамо пренаписа историята на надпреварата, защото до момента нито един друг тим не бе прескачал груповата фаза, след като е стартирал с три поражения.

Украинците пък ще играят в Лига Европа през пролетта, макар че имаха нужда от само точка, за да продължат.

Те обаче направиха редица индивидуални грешки в края и останаха трети в крайното класиране на групата с шест пункта, изоставайки с една от Аталанта и с осем от лидера Манчестър Сити, разбил Динамо в Загреб с 4:1 след обрат.

Двубоят в Харков пък започна с опасност пред вратата на домакините, които допуснаха неточност в отбрана и Луис Муриел нахлу в наказателното поле, ала от малък ъгъл не успя да затрудни Пятов.

В 15-ата минута Шахтьор вкара гол, който бе отменен заради засада, а малко преди почивката домакините стигнаха до най-добрата си ситуация в мача.

Тя дойде след светкавична атака и центриране към Жуниор Мораес. Бившият нападател на софийския ЦСКА отправи удар с глава, но вратарят на гостите спаси.

Аталанта започна по-добре втората част и стигна до възможност за гол след изстрел на Муриел от фаул, който прати топката под гредата, но Пятов спаси.

Гостите стигнаха до решителния първи гол в 66-ата минута, след многоходова атака по левия фланг. Алехандро Гомес беше изведен зад гърба на защитата на Шахтьор и центрира успоредно към вратата на Андрий Пиятов, където на задна греда Тимъти Кастанье беше най-съобразителен, за да отбележи.

Реферът имаше нужда от малко време, за да признае гола, тъй като имаше съмнения за засада, но в крайна сметка зачете попадението.

В 77-ата минута пък домакините останаха с човек по-малко, защото Додо получи втори жълт картон. Аталанта се възползва почти мигновено и в 80-ата минута стигна до втори гол.

Тогава вратарят Пятов игра разсеяно и позволи топката да мине между краката му, след като тупна в наказателното поле след центриране, а Марио Пашалич я бутна във вратата.

Мачът вече се доиграваше, когато нова разсеяна изява на украинците позволи на Госенс да оформи класическия резултат и да подпечата сензацията в Шампионска лига тази година.

Шахтьор Донецк – Аталанта 0:3

0:1 Кастани 66
0:2 Пашалич 80
0:3 Госенс 90+4

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ШАХТЬОР: Пятов, Додо, Кривцов, Матвийенко, Исмайли, Степаненко, Алан Патрик, Коваленко, Тете, Тайсън, Жуниор Мораеш;

АТАЛАНТА: Голини, Джимшити, Паломино, Масиело, Кастанье, Госенс, Фреулер, Де Роон, Пасалич, Гомес, Муриел;