Гана, дузпи и съдия не спряха Буркина Фасо към финала

"Жребците" заслужиха успеха, въпреки че съдията от Тунис ги поряза брутално на няколко пъти

Буркина Фасо се класира за първи път в своята история за финала в турнира за Купата на Африканските нации след успех с дузпи над фаворита Гана. В редовното време и продълженията резултатът бе 1:1, а съдията Джедиди от Тунис на няколко пъти брутално поряза Буркина Фасо, като не им даде дузпа, свири много спорна такава за Гана, отмени чист гол на Буркина Фасо и изгони най-известния им играч с втори жълт картон за симуалция в ситуация, при която имаше явна дузпа. При 11-метровите удари Гана пропусна на три пъти и Буркина Фасо спечели с 3:2, а така с общ резултат 4:3 отива на финала в неделя срещу Нигерия от 19:30 часа българско време.

Любопитно е, че Нигерия и Буркина Фасо играха един срещу друг и в груповата фаза, като направиха 1:1

Буркина Фасо и Гана се измъчиха на лошия терен на стадион „Мбомбела” в Нелспруит.

Ганайците бяха сочени за фаворит, но през целия мач предпочетоха да разчитат на контраатаки, а съперникът владееше повече топката.

Още в 6-ата минута Буркина Фасо имаше основателни претенции за дузпа, когато крилото на Рен Джонатан Питройпа беше избутан с две ръце от Джон Бой в наказателното поле, но тунизийският рефер не даде дузпа.

Реферът Джедиди обаче свири много по-лека дузпа за „Черните звезди”. Кристиан Ацу скочи за висока топка в наказателното поле на Буркина Фасо, игра с глава, но бе бутнат и падна много лесно. За учудване на всички последва дузпа и Мубарак Уакасо намери с премерен удар долния десен ъгъл за 1:0 след 13 минути. Уакасо вкара и двата гола на 1/4-финала срещу Кабо Верде.

Играта бе много затворена до края на първата част, но нещата се промениха след почивката.

Буркина Фасо натисна и започна да създава положения пред вратаря Дауда. Гигантът Аристид Бансе, който играе за Аугсбург, се активизира и започна да тормози ганайците.

Ацу намери Асамоа Гиан в 58-ата минута, но нападателят нацели греда и не успя да удвои аванса на Гана.

В следващата атака точно след час игра Каборе открадна от Баду, пусна за Бансе и таранът с хубав удар от границата на наказателното поле матира вратаря на „Черните звезди” за 1:1.

Оттук до края на срещата в главно действащо лице на терена се превърна съдията Слим Джедиди.

13 минути преди края Уакасо центрира остро, а Асамоа Гиан засече на сантиметри над гредата. При падането си на земята той бе ударен без топка от Кулибали, но съдията на свири нарушение, въпреки че даде жълт картон на бранителя.

Мачът влезе в продължения, а там на два пъти съдията брутално поряза Буркина Фасо.

В последната минута на първото продължения Квадво Асамоа гардира топката, но Накулма се пребори с него и прехвърли вратаря Дауда и се разписа. Голът бе редовен, но реферът видя нарушение и голът не бе зачетен.

Аристид Бансе бе много близо до втори гол във второто продължение, но по чудо Мубарак по чудо изби от голлинията с коляно над вратата силния му удар.

В 117-ата минута Питройпа беше спънат в наказателното поле от Джон Бой и имаше 100-процентова дузпа, ала съдията изуми за пореден път като вдигна втори жълт картон на Питройпа за симулация и го изгони.

Асамоа Гиан с глава стреля на косъм от вратата в 119-ата минута, но мачът стигна до рулетката на дузпите.

Ворса пропусна първата дузпа за Гана, но след два точни удара на Буркина Фасо и Кулибали пропусна, което изравни дузпите при 2:2.

Резервата Клоти веднага пропусна и не нацели вратата за ганайците. Бансе вкара в стил „Паненка” за 3:2. Вратарят Диаките хвана решаващата дузпа на Агиеманг Баду и „Жребците” се класираха на финала срещу Нигерия в неделя след 3:2 при дузпите.