Италия се класира за световното след обрат за 2:1 срещу Чехия (ВИДЕО+СНИМКИ)

Киелини и дузпа на Балотели пратиха Италия на Мондиала в Бразилия, Буфон изравни рекорда за най-много мачове

Италия се класира официално за Мондиал 2014 в Бразилия, след като победи Чехия с 2:1 на „Ювентус Арена” в Торино. Козак изведе чехите напред в 19-ата минута, но „Адзурите” обърнаха с голове на Киелини и дузпа на Балотели в началото на втората част.

Италия вече е недостижима на върха с 20 точки и си гарантира място на световните финали два кръга преди края на квалификационната битка в нашата група „Б”. България остава на второ място с 13 точки, а Дания е трети с 12. Чехия и Армения остават с 9.

Италия ще играе за общо 18-и път на световни финали. Това е 14-о поредно класиране за отбора на Мондиали, като последното им отсъствие от най-големия форум на планетата е през далечната 1958 година.

Вечерта в Торино бе много специална за вратаря и капитан на „Скуадрата” Джанлуиджи Буфон, който изравни рекорда на Фабио Канаваро за най-много мачове с националната фланелка – 136.

Балотели и Монтоливо се завърнаха в тима след наказания, а Де Роси пак играеше като централен бранител до Киелини и Бонучи.

Бившият нападател на Лацио Либор Козак водеше чешката атака, подпомаган от Томаш Росицки.

Първата част ще се запомни с пропуските на Марио Балотели.

В самото начало Балотели получи страхотен шанс, но Петър Чех изби удара му покрай гредата. Маджо не бе точен след корнер, а Чех излезе предвидливо да спре Супер Марио. Удар с глава на нападателя на Милан след плонж бе избит акробатично от Марек Сухи.

Чехите изненадващо поведоха в 19-ата минута. Росицки изведе набралия скорост отляво Ирачек, той центрира добре за Либор Козак и новия стрелец на Астън Вила обърна с труден удар в левия ъгъл на безпомощния Буфон за 1:0.

Италия промени схемата и заигра с 4-ма в защита. Балотели трябваше да изравни в 24-ата минута, но той избра силата и разтресе напречната греда от чиста позиция след отличен прехвърлящ пас на Джакерини.

Секунди по-късно Супер Марио изпусна още едно 100-процентово положение. Чех изпусна удар на Пирло, а Балотели отблизо стреля в облаците. Балотели се изнерви и бе декориран в жълто за сблъсък с Томаш Сивок.

Балотели бе спрян с несъществуваща засада, а после Чех спаси чудесно негов удар от няколко метра с глава.

Росицки се контузи преди почивката и бе заменен от Колар, което разстрои играта на гостите.

Италия обърна мача като на шега в рамките на 4 минути след почивката.

Кандрева центрира от корнер в 51-ата минута, Чех необичайно се размина с топката и Джорджо Киелини засече с глава в празната врата за 1:1. Така бранителят на Ювентус зарадва тифозите на домашния си стадион в Торино.

Чехия още опитваше да се възстанови след гола, когато допусна фатална грешка. Пирло с едно докосване изведе Балотели зад защитата, той надбяга Селасие и бе съборен в наказателното поле – дузпа.

Самият Балотели застана зад топката и доказа, че не изпуска дузпи, пращайки Чех в грешния ъгъл за 2:1.

След гола „Адзурите” като много опитен отбор свалиха темпото почти до ходом, прибраха се плътно в защита и чакаха на контра.

Чехите стигнаха до две полуположения, но Буфон лови нисък удар на Ирачек.

Минута преди края на редовното време Даниел Колар, който се появи на мястото на Росицки, не издържа, подкоси Балотели и бе изгонен с втори жълт картон.

Италия търпеливо изчака края на 4-минутното продължение и играчи и публика на „Ювентус Стейдиъм” заедно отпразнуваха класирането за Бразилия.