Гришо се измъчи, но пречупи Тийм при дебюта си в Лондон (ВИДЕО+СНИМКИ)

Българинът събра точки за №4 в света

Григор Димитров се поизмъчи, но спечели с 6:3, 5:7, 7:5 срещу Доминик Тийм в дебюта си на финалите на АТР в Лондон. По този начин българинът изравни баланса срещу световния №4  на 2-2 победи. Досега обаче двамата не бяха играли нито веднъж в зала.

За хасковлията това беше 45-и успех за сезона. Той има и 19 поражения. Димитров ще прибави и 200 точки към актива си за световната ранглиста, които към момента го изкачват на четвъртото място. От понеделник той е на рекордната за него шеста позиция. Със спечелените дснес точки той вече има 3850, с 35 повече от Тийм. Григор изпревари и Марин Чилич, който вчера загуби от Александър Зверев и остана с 3805 точки.

На трибуните в "О2 Арена" да го подкрепят бяаха родителите му Димитър Господинов и Мария. Солидна българска агитка пък развяваше трибагреници.

Григор набързо взе откриващото подаване и още във втория гейм стигна до възможност за пробив, но не успя да се възползва - 1-1. В шестия гейм след аут и двойна грешка на Тийм, пред Григор се откриха нови две възможности за брейк. Австриецът спаси първата, но при втората не успя да вкара топката в корта и българинът поведе с 4:2. Димитров продължи да бъде убедителен на свое подаване и затвори сета с гейм на нула - 6:3.

Във втората част Тийм заигра доста по-уверено. Взимаше лесно подаванията си и оказа много по-сериозна съпротива. В четвъртия гейм австриецът дори стигна до 40-40, но Григор се измъкна. При следващия сервис на българина ситуацията се повтори. И този път световният номер 6 се справи - 3:3. Страхотен шанс се откри пред Димитров при 5:5. Хасковлията за пръв път в сета имаше възможност за брейк, но съперникът му се измъкна от 30-40. Нещо повече Тийм стигна до пробив на 0 в 12-ия гейм, за да спечели със 7:5.

Третият сет започна равностойно до 2:2. Тогава при сервис на Тийм, българинът поведе с 40-15, но не успя да реализира и двете си възможности за пробив. В седмия гейм обаче Григор се възползва в идентична ситуация и поведе с 4:3. Мачът обаче съвсем не беше приключил. Драмата тепърва предстоеше - Димитров сервираше за мача при 5:4, когато съперникът му поведе с 40-30 и спечели подаването на българина - 5:5. Още в следващия гейм Григор направи нов пробив и отново дойде време да затвори мача. Първата ни ракета поведе с 40-15, но допусна изравняване, преди да сложи точка на спора - 7:5.

По-късно тази вечер в мач от същата група световният номер 1 Рафаел Надал излиза срещу Давид Гофен. От резултата в тази среща зависи и кой ще е следващият съперник на българина.