ХЕГЕМОН: Фамозен Надал с рекордни 12 титли от „Ролан Гарос“ (СНИМКИ)

Краля на клея загуби само сет във финала и седна за трети пореден път на трона в Париж

Рафаел Надал затвърди доминацията си на „Ролан Гарос“, след като спечели надпреварата за трети пореден и общо 12-и път в своята кариера.

Това е абсолютен рекорд, тъй като няма друг тенисист, който да може да се похвали с дузина победи в един турнир от Големия шлем.

Испанецът за втора поредна година се наложи във финала над сочения за негов подгласник на клей – Доминик Тийм, надигравайки го с 6:3, 5:7, 6:1 и 6:1 след точно три часа игра.

За Матадора това е общо 18-а титла от Големия шлем, като по този показател той изостава единствено от Роджър Федерер (20).

Краля на клея обаче показа, че е пълен хегемон в Париж, където вече има 93 победи и само две загуби, печелейки 12 трофея от последните си 15 участия.

Мачът бе равностоен само в първите два сета, но след това на централния корт имаше само един играч.

Рафа Надал обезсърчи Тийм в третата част, в която не загуби нито точка на свой сервис и даде общо едва седем на съперника, за да спечели с категоричното 6:1, а после довърши започнатото и със същия резултат в четвъртия сет затвори мача.

Първите две части бяха изключително зрелищни, като в тях Доминик показа не само съпротива, а и желание за сензационна победа.

В първия сет той дори проби първи при 2:2, но веднага последва реакция от Надал - рибрейк и 3:3.

Това бяха най-зрелищните мигове от финала - дълги разигравания и геймове от почти 10 минути.

При 4:3 обаче шампионът проби отново и в крайна сметка поведе след 56 минути на корта.

Втората започна гейм за гейм, без пробиви и дори без възможности за такива. Тийм пазеше най-доброто за края, пробивайки при 6:5, за да спечели първи сет срещу Рафа в Париж, след 51 минути игра.

Това обаче сякаш събуди звяра и до края на мача нямаше какво да спре Надал.

Той отнесе Тийм за едва 28 минути в третата част, която стартира с 11 поредни точки.

След това австриецът отпадна не само психически, но и физически, тъй като в събота бе доиграл епичния си петсетов полуфинал с Новак Джокович, а в четвъртия сет доминацията на Рафа отново бе пълна.

След ново 6:1, този път за 48 минути, той се поздрави с 12-а титла и така навръх 50-ата годишнина от спечелването на последната си титла от „Ролан Гарос“ легендарният Род Лейвър връчи купата на Надал.

Успехът на Матадора пък му гарантира 2,3 млн. евро от наградния фонд и място в историята на тениса, завинаги…