ЖАЛКО! Гришо отстъпи в петсетова драма и напусна "Australian open" (ВИДЕО)

Българинът навакса от 0:2 до 2:2, сервираше за мача, но падна от 80-ия в света

Григор Димитров отпадна във втория кръг на Australian Open след изключително драматична загуба с 2:3 (4:6, 6:7(6), 6:3, 7:6(3), 6:7(3:10) сета от американеца Томи Пол. Българинът изоставаше с 0:2 сета, но успя да издържи на напрежението и изравни в двубоя на „Маргарет Корт Арина“, но в тайбрека на петия сет американецът показа по-здрави нерви и спечели двубоя.

Пол взе първия сет само с един пробив, а във втория двубоят влезе в тайбрек, където Гришо поведе с 4:0, но загуби с 6:8. Третият сет бе спечелен от българина с 6:3, а в четвъртия отново се стигна до тайбрек. Тук вече българинът се възползва от натрупаните точки аванс и затвори при 7:3. В решаващия пети сет Григор направи два пробива и при 5:4 в своя полза сервираше за спечелване на мача, но допусна пробив в десетия гейм. Така отново имаше тайбрек в петия сет, който бе спечелен от Томи Пол с 10:3.

Първият гейм в мача бе спечелен скоростно от българина на нула, като Димитров реализира и два аса.

Григор поведе във втория гейм, след което имаше и равенство 30:30, но американецът успя да спечели подаването си.

В третия гейм българинът отново нямаше трудности, като даде само точка на съперника си.

Точка за точка се движеше резултатът в четвъртия гейм. При 30:30 Пол поведе, спечелвайки дълго разиграване, но в веднага след това на успя да пласира къса топка и се стигна отново до равенство – 40:40. Тук вече се чуха и първи възгласи „Григор, Григор, Григор“ от трибуните на „Маргарет Корт Арина“. Все пак американският тенисист спечели гейма за 2:2.

Димитров стигна до точка за пробив в шестия гейм, но Пол изпълни отлично сервис и направи 40:40. Последва нов шанс за Гришо, но американецът изравни с мощен сервис и ас. В крайна сметка американецът спечели подаването си.

В седмия гейм Григор поведе с 40:0, последваха две точки за Пол, който обаче не успя да стигне до изравняване.

По същия начин се разви осмият гейм, сервиращият Томи Пол поведе с 40:0, Григор намали на 30:40, но при следващия сервис американецът спечели подаването си.

Деветият гейм започна с двойна грешка на Григор, последваха нови точки за американеца и три геймбола. Димитров сервира в мрежата, а при втория сервис американецът се възползва още при първата си точка за пробив.

Пол спечели сервис гейма си и затвори сета при 6:4 в своя полза.

При 2:2 във втория сет Томи Пол имаше шанс да пробие сервиса на Григор, но българинът не се поддаде на напрежението и спечели петия гейм.

Гришо имаше шанс за пробив в осмия гейм при 40:30, но Пол реши всичко с два отлични сервиса.

Последва тежък сервис гейм за българина, в който изоставаше с 15:40, но сервисът му помогна да се измъкне от тежката ситуация и да спечели подаването си.

Пол бе много близо до пробив в деветия гейм, но така и не успя да го изъкне. Това не му се отрази особено в началото на десетия, където записа две бързи точки от сервис. Последва обаче двойна грешка и неточен форхенд. Ас на американеца доведе резултата до 40:30 в негова полза, след което спечели гейма.

Григор започна със солиден първи сервис с 207 км, след което и нова точка за 30:0 в 11-ия гейм. Българинът не показа колебание и записа успех на нула, след което същото направи и Томи Пол, за да влезе сетът в тайбрек.

Той започна страхотно за Димитров, като хасковлията поведе с 4:0. Американецът върна три точки, след което мрежата помогна на Григор да поведе с 5:3. Веднага след това обаче направи двойна грешка, а Томи Пол направи две бързи точки за 5:6 и сетбол. Григор сервира страхотно за 6:6, но последваха нови две точки за американецът за 8:6 в негова полза и 2:0 в сетовете.

Третият сет започна по най-добрия начин за Григор, който проби в първия гейм. Веднага след това обаче загуби подаването си и резултатът стана 1:1 в третия сет.

В седмия гейм Томи Пол допусна нов пробив, който българинът затвърди и поведе с 5:3.

В деветия гейм Григор получи възможност за нов пробив, но Пол изравни. Веднага след това българинът спечели нова точка и поредна възможност да затвори сета, която оползотвори и намали изоставането си в сетовете на 1:2.

Четвъртият сет не започна добре за Григор, който допусна пробив в първия гейм.

Гришо обаче направи бърза точка, а след дълго разиграване успя да поведе с 0:30 във втория. Пол направи неуспешен опит да пласира къса топка, което доведе до три точки за пробив на българина, който Гришо направи на нула.

Григор поведе с 40:0 в петия гейм, но допусна двойна грешка. Все пак българинът нямаше проблеми със затварянето на гейма и поведе с 3:2.

Седмият започна с ас за Гришо, който затвори гейма на нула.

Григор опита да спечели директен уинър от форхенд на старта на деветия, но сгреши. Последва сервис в мрежата и слаб втори, който доведе до 0:30 за Пол. Българинът все пак изравни за 30:30, след което се стигна и до ново равенство при 40:40. Пол имаше три брейкпойнта, които Григор успя да спаси, след което спечели гейма за 5:4.

Григор поведе с 6:5, а в 12-ия гейм имаше и точка за спечелване на сета, но Томи Пол изравни, след което успя да спечели подаването си за 6:6.

Тайбрекът повтори финала на втория сет – четири поредни точки за Григор, след което Томи Пол записа две точки за 2:4.

Нов пробив на сервис на американеца доведе до 5:2 в полза на Григор, който спечели и нова точка при сервис за 6:2. Вторият сервис на българина бе загубен и Пол намали на 3:6. Григор успя да пробие още при следващия сервис на Пол и спечели втория тайбрек в мача със 7:3.

Решаващият пети сет започна с размяна на геймове, като в подаването си Гришо отбеляза и 18-ия си ас.

В третия гейм българинът стигна до два брейкпойнта, но така и не стигна до пробив.

Три възможности за пробив имаше Григор в петия гейм, Томи Пол намали до 30:40. Българинът спечели подаването на Пол и поведе с 3:2, но в следващия гейм Гришо не успя да затвърди пробива и резултатът отново бе равен – 3:3.

Нова възможност за пробив пред Гришо се откри в седмия гейм, която бързо бе използвана, повеждайки с 4:3.

Осмият гейм започна с три точки за Григор, Пол намали на 15:40, но родният тенисист спечели подаването си благодарение на ас.

Томи Пол поведе с 40:0 в деветия гейм, но Гришо изравни. Американецът обаче взе подаването си и намали на 4:5.

Григор поведе с 30:0 в десетия, но последваха четири поредни точки и пробивът бе върнат.

Двамата тенисисти спечелиха следващите си подавания и отново се стигна до тайбрек. В него играта вървеше точка за точка в първите разигравания, но след 3:3 американецът дръпна и направи седем последователни точки за крайното 10:3 в своя полза.

Така Гришо отпада два кръга по-рано от миналата година, когато на 1/8-финалите Франсис Тиафо го отстрани. Сега отново американец се оказа черната котка за българина, който загуби 135 точки от актива си в световната ранглиста, с което със сигурност ще излезе от топ 20 в света.