Черно море не се класира за Лига Европа, но завърши сезона с високо вдигната глава

"Моряците" спечелиха последния си мач от сезона, надделявайки с минималното 1:0 над Берое

Отборът на Черно море завърши с победа сезона в „А” група, но въпреки това нямаше много поводи за радост след последния съдийски сигнал на мача с Берое от последния 30-ти кръг на родния шампионат. „Моряците” победиха съперника си от Стара Загора с минималното 1:0, но това не бе достатъчно, за да могат играчите на Стефан Генов да се класират за Лига Европа, причина за което бяха победите на Локомотив (София) и Локомотив (Пловдив), като и двата тима приключиха пред „моряците” в крайното класиране. Така Черно море финишира на шестото място, а Берое приключва сезона на една позиция зад днешния си съперник.

Двубоят започна равностойно, а първият по-вълнуващ момент дойде в 10-ата минута, когато Сашо Александров се опита да центрира, а кълбото полетя застрашително към вратата на гостите, но все пак не се озова в мрежата на Теменлиев. Тимът от Стара Загора отвърна с хубаво изпълнение на Петър Димитров точно когато изтичаше първият четвърт час от началото на мача. Топката обаче прелетя малко над напречната греда.

Постепенно домакините започнаха да действат по-активно, а в 26-ата минута дойде и моментът, когато „моряците” поведоха. Георги Божилов отправи великолепен изстрел към Теменлиев, а кълбото се отби в гредата, след което попадна в краката на капитана Георги Илиев, който безпроблемно я прати в опразнената врата, давайки преднина на тима си.

Силните изяви на домакините продължиха, но и Берое имаше своите възможности, чрез които да изравни. В 31-ата минута Евгени Йорданов отправи опасен изстрел към Илко Пиргов, но топката премина високо над вратата. Най-чистото положение до почивката бе организирано от „моряците”. Румен Николов отправи страхотен удар с глава в 37-ата минута, като единствено великолепната намеса на Теменлиев предотврати втория гол във вратата на гостите. Така след 45 минути игра варненският тим водеше с 1:0.

Второто полувреме започна равностойно, а в 57-ата минута голмайсторът за Черно море Георги Илиев пропиля нова добра ситуация, пращайки топката много близко покрай целта. Точно когато изтичаше час игра пък домакините имаха претенции за дузпа, след като Ратников преодоля Дзаферович и падна на земята. Съдийски сигнал за 11-метров наказателен удар обаче не последва.

Варненският тим продължи да стои много по-добре на терена. В 68-ата минута кълбото бе центрирано в наказателното поле на гостите, а Божилов го заби с глава в земята. Топката тупна точно пред Теменлиев, след което премина на сантиметри над напречната греда. Не бе изминала и минута, когато дойде нов пропуск за Черно море. Божилов изведе по великолепен начин Илиев, който преодоля стража на Берое, но намери външната част на мрежата на вратата на гостите.

До края на двубоя Черно море продължи да стои по-добре на терена от своя съперник, но нов гол в една от двете врати така и не падна и срещата приключи с минимална победа с 1:0 в полза на „моряците”.

Въпреки успеха си обаче, играчите на Стефан Генов не успяха да се доберат до 4-ото място, пращащо в Лига Европа. С добавените три точки Черно море вече има актив от 51 и приключва сезона на 6-ата позиция. Берое финишира едно място по-назад с 46 точки.