Вдъхновена България остана с „теоретични” шансове за Евро 2012 (видео)

"Лъвовете" остават на четвърто място с 5 точки

Българският национален отбор по футбол изпусна много важна победа срещу Черно гора и направи задачата си изключително труда за класиране на Евро 2012. "Лъвовете" завършиха 1:1 с тима на Златко Карнчар, въпреки че направиха много силно второ полувреме и изпуснаха няколко 100% положения. Двубоят в Подгорица бе напрегнат, динамичен, изпълнен със здрави единоборства. Нашите започнаха да играят със самочувствие едва след като получиха гол, но силите не им стигнаха за така ценната победа.

Черногорците удариха две греди през първата част и стигнаха до гол в 53-ата минута, дело на Джалович. Тогава българите се вдигнаха и Ивелин Попов изравни след страхотна контраатака. След това те не престанаха да атакуват, срещата се отвори, но до повече голове не се стигна.

Така, Англия е на първото място в група G с 11 точки, Черна гора е на второто със същия точков актив. Швейцария е третата позиция с 5, България на четвърто отново с 5, докато Уелс е на последното с 0. Следващият мач на националите е на 2 септември срещу Англия.

„Трикольорите” започнаха плахо срещата, домакините се възползваха от това поведение, наложиха натиск и до края на частта не изпуснаха инициативата. Избраниците на Матеус така и не съумяха да затруднят с нещо отбраната на черногорците. Нашите разчитаха предимно на атаки по десния фланг, където  действаха Ивелин Попов, Станислав Манолев  и от време на време се вкюлчваше Иван Бандаловски. До нищо съществено обаче не се стигна…

Момчетата на Кранчар опитваха по всякакъв начин да стигнат до целта.  Виждаше се в техните действия, че домакините имат по-голямо желание за победата. Показателно, че един от най-активните футболисти от България бе бранителят Иван Иванов, който на няколко пъти се намеси авторитетно и предотврати доста сериозни опасности пред Михайлов. „Храбрите соколи” постоянно атакуваха, отправяха далечни удари, стараха се да владеят повече топката. Още в 6-ата минута Пекович отправи силен шут, който излезе в аут.

В края на първото полувреме Черна гора можеше да излезе напред в резултата, но късметът не беше на страна на домакините. В 40-ата минута Павичевич взе топката, спечели малко терен и отправи бомбен удар, който като по чудо не влезе във вратата – топката срещна левия стълб. 2 минути след това те удариха втора греда, дело на Баша. Той засече с глава в наказателното поле и нацепи горната греда.

За целите първи 45 минути „лъвовете” имаха само един точен удар. Христо Янев се опита от движение да изненада Божович, ударът му по земя обаче бе уловен. Липсваха идеите в атака, бързите контри не се получаваха, в центъра на терена липсваше увереност – само със Стенли не става… Усещаше се нуждата от изявен нападател в нашите редици. Късметът бе на страната на „трикольорите” за частта, но докога…

До 53-ата минута. Джалович вкара хубав гол от движение след центриране на Владимир Божович в наказателното поле. Петър Занев изпусна да покрие десетката на домакините и това се оказа фатално за нашия тим. Преди това Бодуров отправи удар с глава след пряк свободен удар, но вратаря изби в ъглов удар.

След това попадение българите започнаха да играят много по-уверено, със самочувствие – смело може да се каже един преобразен отбор. Атаки, здрава борба в средата на терена, центрирания, по всякакъв начин се опитваха да затрудняват противниковата защита.

В 66-ата минута след кинжална контраатака България изравни! Петър Занев центрира в наказателното поле, топката премина през двата бранители и попадна във връххлитащия Попов, който разстреля Божович. До края на срещата Манолев се озова на два пъти на изгодни позиции, но за огромно съжаление топката не се оплете в мрежата отново. Това се случи в 83-ата минута и отново Попето бе в центъра на вниманието. голът обаче не бе зачетен, защото той бе в положение на засада.

Срещата продължи в същото динамично темпо, положения имаше и за двата състава, хиксът обаче се запази. С хикс могат да се отбележат и шансовете ни за класиране на европейското догодина в Полша и Украйна.