Пак трудно, но сладко! Гришо е на осминафинал! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Българинът се справи с Андрей Рубльов

Григор Димитров се класира за четвъртия кръг на първия за годината турнир от Големия шлем - Australian Open.

Това стана факт след успех над Андрей Рубльов (Русия, №30) с 6:3, 4:6, 6:4, 6:4.

Гришо се приспособи по-бързо към почти 40-градусовата жега и с успеха си на централния корт в Мелбълн изравни своя баланс срещу 20-годишния съперник, който го победи през 2017 г. на Откритото първенство на САЩ.

Димитров започна мача с 3 последователни топки, пратени в мрежата, а това доведе до пробив на Рубльов още в първия гейм, който бе затвърден във втория.

В четвъртия обаче Григор успя да вземе сервис гейма на противника си, а след това се пребори и за своя, въпреки че изоставаше с 15:40. Вторият пробив за световния номер 3 дойде за 5:3, а това беше достатъчно за да поведе с 1:0 сета.

Българинът поведе с 2:1 във втората част, след като успя да вземе подаването на съперника. Рубльов върна пробива след маратонски осми сет под парещото слънце. Димитров продължи с двойните грешки и това му коства втория сет, загубен с 4:6.

Димитров пропиля шанс за пробив при 1:1, но първата ракета на Русия не сбърка при първата удобна възможност и поведе с 4:2. Подкрепян от викове "Гришо!" от страна на българска агитка на трибуните, световният номер 3 намери сили и върна пробива.

Григор излезе напред в резултата за 5:4, а загубеният сервис гейм се отрази и върху ракетата на Рубльов, който беше разбита на корта. Изходът беше ясен - 6:4 и 2:1 сета за Димитров.

Третата част вървеше гейм за гейм до 3:3, когато Димитров стигна до пробив и поведе. Впоследствие руснакът взе подаването си, а след няколко равенства в решителната част и 3 часа на корта, в крайна сметка Григор триумфира!

Така българинът продължава да защитава точките за световната си ранглиста от миналия сезон, когато игра на полуфинал, а в следващия кръг ще се изправи срещу победителя от мача между Ник Кирьос и Жо-Вилфрид Цонга.