Манчестър Сити е платил най-много за футболисти, сочи проучване

„Гражданите" водят с цели 73 млн. пред втория в класирането по разход за състезатели - ПСЖ

„Манчестър Сити" е най-скъпият отбор във футбола.

Това показа проучване на футболната обсерватория CIES, което обхваща всички отбори в най-големите първенства - Англия, Германия, Испания, Франция и Италия.

Клубът на шейх Мансур, воден от Пеп Гуардиола, е похарчил 878 млн. евро, за да разполага с настоящите играчи.

„Гражданите" водят с цели 73 млн. пред втория в класирането по разход за състезатели. Там е ПСЖ. Френският тим е пръснал 805 млн. за настоящите футболисти.

След тях е друг клуб от Англия - „Манчестър Юнайтед". „Червените дяволи" са похарчили 747 млн. евро, за да бъде събран отбор, който не може да победи „Нюкасъл" (0:1), пише „Труд”.

Икономическата логика предполага, че следващият победител в Шампионската лига ще е някой от посочените три тима.

Въпреки това, макар парите да са важни, други фактори могат да повлияят на хода на събитията в най-комерсиалния турнир.

В челната десетка попадат „Барселона (725 млн.), „Челси" (592), „Реал" (497), „Ливърпул" (461), „Ювентус" (448), „Арсенал" (403) и ... „Евертън" (365).

Средните суми, инвестирани от отборите варират между 97 млн. евро за френската Лига 1 до рекордните 291 млн. в английската Висша лига.