ФРАНЦИЯ ЛИКУВА! Първи финал на Мондиал от 12 години (ВИДЕО+СНИМКИ)

Защитник на Барса класира "петлите" за Големия мач в Москва

Франция отново е на финал на Световно първенство по футбол! „Петлите” заслужиха правото да спорят за най-ценния трофей във футбола, след като се наложиха с 1:0 над Белгия. Единственият гол в мача вкара бранителят Умтити в 51-ата минута на мача. Двубоят бе изпълнен с динамика, като и двата тима атакуваха неуморно през целия мач, а добрите изяви на двамата вратари попречиха резултатът в срещата да бъде по-изразителен.  Така французите ще очакват победителя от Англия – Хърватия, който ще бъде съперник на „петлите” на ст. Лужники” в Москва на 15 юли.

Франция и Белгия си поделиха първите 45 минути, като в началото  „червените дяволи” имаха надмощие, но след средата на първата част отстъпиха и футболистите на Дидие Дешан показаха повече острота в атака, но без резултат.

Веднага след първия съдийски сигнал Мбапе спринтира отдясно, надбягвайки Дембеле,  и центрира за Гризман, който обаче бе блокиран добре в пеналта. Светкавичната атака не стресна белгиците, които бързо взеха инициативата.

„Червените дяволи” организираха  няколко добри атаки отдясно чрез Шадли, а в 5-ата минута Азар направи рейд отляво, който обаче завърши само с корнер.

Пол Погба организира бърза контра в 12-ата и пробва дълъг пас за Мбапе, но Куртоа внимаваше и излезе да улови, преди нападателят да стигне до топката.

Умтити покри засадата при атака на белгийците в 16-ата, но Азар не стреля точно, а малко по-късно Матюиди прати истинска бомба към вратата, но точно в ръцете на Куртоа.

Най-чистото положение за първото полувреме създадоха белгийците в 22-ата минута. При центриране от корнер белгийски футболист отклони към непокрития Алдервейрелд, който шутира бързо, но Юго Лорис показа блестящ рефлекс и с плонж изби.

Опасността пред вратата на Лорис сякаш посъбуди французите, които бързо вдигнаха оборотите. В 31-ата „петлите” пробваха заучено положение след фаул, Павар центрира за Жиру, който отправи удар с глава, но неточно. Нападателят отново не показа концентрация при следващата атака – Гризман изведе Мбапе отдясно, при паса останаха съмнения за засада, младокът бързо обърна за Жиру, който от чиста позиция би слабо и много неточно.

Хитър пас на Мбапе в 39-ата изведе Павар на стрелкова позиция, но Куртоа покри добре ъгъла си и успя с крак да отклони в корнер.

Белгийците започнаха ударно след почивката, но ентусиазмът на „червените дяволи” бързо бе охладен в 51-ата минута. При центриране от корнер на Гризман Умтити изскочи зад Фелайни и насочи с глава в мрежата на Куртоа за 1:0.

При атака на „петлите” Килиан Мбапе бе с гръб към Жиру, но успя технично да отклони към него, ударът на нападателя обаче бе париран със сетни усилия от Дембеле.

Влезлият като резерва Мертенс центрира в 62-ата, а след слабо изчистване Де Бройне получи шанс да обстрелва вратата на французите, но не уцели добре и Лорис улови без проблем. Три по-късно Фелайни спечели въздушен двубой с Погба и отправи опасен удар с глава, но покрай страничния стълб.

Аксел Витсел отправи страховит удар от около 25 метра в 81-ата, но ударът попадна в Лорис, който боксира добре.

В последните минути Белгия усили натиска, но вместо изравняване можеше да се стигне до по-изразителна победа на французите. Тибо Куртоа обаче спаси опасни удари на Гризман и Толисо.

Така Франция спечели полуфинала срещу Белгия с 1:0 и се класира за последния мач на Мондиал 2018.