Антъни Иванов: На световното искам да докажа, че вече съм по-силен

Цекта догодина е норматив за Токио 2020, дано Петър Стойчев скоро стане шеф във федерацията, допълни талантът в плуването

Антъни Иванов: На световното искам да докажа, че вече съм по-силен
От миналата година България има свой представител в световния елит на плуването, поне що се отнася до 200 м бътерфлай. През 2018-а Антъни Иванов влезе във финала на тази дисциплина и на европейското първенство. От 21 г. българин не бе плувал в старт за разпределение на медалите в шампионат на Стария континент. От 11 до 16 декември на Антъни предстои участие в световното на 25-метров басейн в Китай. За подготовката за него, какви са целите, какво му предстои след това и по други теми 19-годишният плувец говори в интервю за „24 часа".
 
- Антъни, как мина подготовката за последното състезание през 2018-а?
 
- Супер. На една тестова серия даже бях на 3,4 десети от личното си постижение на 100 м бътерфлай, което е много бързо за тренировка и съм много доволен. Между тренировките трябваше да мина и изпит по английски за следването си в САЩ.
 
- С какво тренировките са по-различни за 25-метров басейн?
 
- От септември започнахме подготовката за малък басейн. Решихме с треньора ми Николай Вакареев да намалим тренировките от 12 на 9 на седмица, за да видим как ще се отрази. Работихме малко повече извън водата. Мисля, че до момента се получава супер. Като са по-малко на брой тренировките, може да се раздаваш повече в тях. Доизпипваме елементите - подводни стартове, обръщания, което се надявам да ми помогне много в стартовете на малък басейн, а след това и да ги прехвърля и за големия басейн догодина.
 
- Още миналата година след световното в Будапеща призна, че има какво да подобряваш в обръщанията. Смяташ ли, че има напредък?
 
- Да, усещам го, след като наблегнахме на това. В 25-метров басейн плувам повече време без въздух и с по-малко загребвания и затова обръщанията се получават по-добре. Предстои да видим как ще стане на световното, но мисля, че съм готов за него.
 
- В кои стартове ще участваш на световното в Китай?
 
- На 50, 100 и 200 м бътерфлай и щафета 4 по 200 м свободен стил. Надявам се да направим и миксова щафета с 2 момичета и 2 момчета. За нея ще се решава на място.
 
 
- Каква ще е е конкуренцията спрямо 50-метров басейн?
 
- Конкуренцията горе-долу е същата. Аз се надявам да си подобря моето класиране отпреди 2 г., когато завърших 15-и. Ако подобря националния си рекорд на 200 м, може да гледам и към финал. Надявам се и трите ми плувания да минат през национални рекорди. Конкуренцията ще е много силна. Някои от звездите няма да участват, но традиционните сили в плуването имат качествени алтернативи за малък басейн, така че борбата за финала ще е много тежка. А и на малък басейн има само серии и финал, което прави нещата още по-трудни. Обикновено хората, които плуват по-силно на 25-метров басейн, не ги виждаме във важните стартове на голям, но те определено са класни състезатели в малкия и затова бих казал, че конкуренцията е еднаква.
 
- Световното в Китай ли ще определи цялостната ти самооценка за 2018-а, през която ти стана първият българин след 21 г. с участие на финал на европейско първенство?
 
- Аз съм доволен от годината дотук с изключение на финала на европейското на 200 м, на което можех да се представя по-добре. Направихме наистина грешка с банския, която повлия много зле. Не очаквах чак толкова да рефлектира върху цялостното ми плуване, но си взехме поука и вече няма да допускаме да се случва. Мисля, че годината досега е успешна. Ако успея да вляза в топ 10 на световното в Китай, ще съм още по-доволен. Надявам се там да успея да докажа на всички, които си мислят, че не съм бил подготвен за европейското на голям басейн, че цяла година работя здраво и съм по-силен. Просто в Глазгоу направихме тази грешка, която ми струваше много. Според мен без нея щях да плувам поне 3 сек. по-бързо - около 1:54,5 мин. Мисля, че даже можех да се преборя за медал. Точно когато трябваше, нещата не се получиха, но всяко зло - за добро, дано друг път да стане обратното.
 
- Да припомним каква бе грешката.
 
- Плувах с бански, който по принцип е за 50 и 100 м. Той е много по-стегнат. Не очаквах да има такова отражение на 200 м. През вторите 100 м краката ми бяха много стегнати и не ми се получи.
 
- Какво следва след завръщането ти от Китай?
 
- Ще участвам на републиканското в Спортната палата като финал на годината. И после ще се стягам за заминаването в САЩ.
 
- Как точно стоят нещата с твоето образование и тренировки в САЩ?
 
- Заминавам на 27 декември. Избрах нов университет заради преместването на треньора, с когото искам да работя, от Албърн. Ще го последвам във Вирджиния. Той се казва Серхио Лопес и е бронзов медалист от олимпиадата в Сеул. Работил е с много големи състезатели, които и в момента са в елита на световното плуване като Кейлъб Дресъл, Райън Мърфи, Фелипе Лима и Бруно Фратус, който е един от най-силните спринтьори сега. Затова мисля, че испанският треньор и целият му екип може да ми помогне да продължа развитието си. Условията за подготовка ще са много по-добри от тук. За жалост, не може да става дума за сравнение. Възстановяването също ще е много по-добро. Всичко това правя, за да мога да се състезавам по-добре на световно и европейско ниво за България и се надявам да се получи всичко така, както сме планували.
 
- Това автоматично изключва въпроса дали си мислил да плуваш за друга страна.
 
- Не, не съм.
 
 
- За самото образование да кажеш няколко думи.
 
- Мисля да уча бизнес, но след първите няколко месеца, в които ще имаме еднакви предмети от всички специалности, ще се определя. Засега съм се спрял на спортен мениджмънт.
 
- За първи път ли ще се откъснеш по-дълго от семейството си?
 
- Да. Те ще ми липсват и аз ще им липсвам, както и приятелката ми, която остава в България, и приятелите ми, но това е една крачка, която аз трябва да направя, за да продължа развитието си. Те го разбират много добре и знам, че ще ме подкрепят и ще чакат да се връщам през няколко месеца.
 
- Спомена приятелка. Как се казва?
 
- Габриела. И тя тренира плуване. Нейната дисциплина е бруст. Върви добре. Надявам се да успее с решението да кандидатства и да учи в САЩ. Но това вече си зависи от нея. Дано да направи това, към което се стреми.
 
- Какви са целите за догодина?
 
- Ще гоня норматив „А" за олимпиадата в Токио и отново влизане във финала на 200 м бътерфлай на световното, което ще е в Южна Корея.
 
- Как оценяваш плуването и титлата на Петър Стойчев в ледени води в Антарктида?
 
- За момента бих казал, че никога не бих направил такова нещо. Но никога не казвай никога. Петър Стойчев е много добър човек и приятел. С баща ми са учили заедно и са тренирали в Славия. Познавам се много добре с него и му се радвам винаги. Щастлив съм, че той постигна това нещо, което си беше наумил да направи. Надявам се в скоро време той да е на някакъв висок пост във федерацията и да помага на всички, защото е много, много свестен човек, познава много хора и може да работи успешно за българското плуване.
 
- Миналата година бе спортист номер 4 на България. Кой е твоят фаворит за номер 1 на 2018-а?
 
- За мен фаворит е Александра Начева след световната и олимпийска титла за девойки. Трите индивидуални гимнастички бяха много силни и поне една от тях трябва да е в тройката. И други от младежката олимпиада в Буенос Айрес имат място в десетката. Мисля, че и Кубрат Пулев трябва да е там. Същото се отнася и за Григор Димитров въпреки слабия сезон спрямо предходния.
 
 
- Футболен фен си. Кои са ти любимите отбори у нас и в чужбина?
 
- По футбол се запалих и покрай сестрата на Валери Божинов - Михаела, с която сме много добри приятели. Ходихме често по мачове. В България съм фен на ЦСКА, а в чужбина - на Манчестър Юнайтед. Следя и националния отбор.
 
- Кандидатът ти за футболист на годината е?
 
- Станислав Костов от Левски трябва да е в тройката 100 процента, а от ЦСКА - Кирил Десподов.
 
- За финал има ли някоя интересна случка с плувци от световен ранг, с които си общувал?
 
- От такъв ранг съм общувал повече с Ласло Чех, Чад льо Кло и тези, които са по на моята възраст - Кристоф Милик, Денис Кесил. Сещам се за една интересна случка от първото ми европейско първенство при мъжете в Лондон през 2016 г., когато станаха 9-и. С Ласло бяхме в един полуфинал. Преди него гледахме първия полуфинал и помня, че Чех и Ян Свитковски стояха заедно и наблюдаваха един испанец, който плуваше доста смешно делфина. В един момент започнаха да се смеят и  това доста ме успокои преди първия ми полуфинал. Видях, че не всичко е на живот и смърт.

 

Валентина Георгиева 15-а в квалификациите на греда

Вижте подробности

Ризов се размина с финала на пушка от 3 положения на СК в Рио

Българинът не успя да вземе олимпийска квота

Шефът на европейския хандбал: С нетърпение гледаме към България и Варна

Българите научиха съперниците си за предстоящите у нас две първенства по плажен хандбал

Нургюл Салимова с четвърто поражение в Торонто

Тя отстъпи с черните фигури на индийката Хумпи Конеру

Френски министър разкри дали откриването на Олимпиадата ще е на "Стад дьо Франс"

Вижте подробности

Изписаха от болница двукратен шампион на Тура

Вингегор под въпрос за обиколката на Франция

Франция и Германия приемат Световното по хандбал за мъже през 2029 година

Вижте подробности

Олимпийските игри тръгнаха с резервния огън

Вижте защо

Ново уникално постижение на Петър Стойчев

Остават още четири маратона, закани се плувецът

Актуално

20:00 19/04 КРУМОВГРАД - СЛАВИЯ
19:30 19/04 Дженоа - Лацио
21:30 19/04 Айнтрахт – Аугсбург
21:45 19/04 Каляри - Ювентус
22:00 19/04 Атлетик Билбао - Гранада
19:45 18/04 Фиорентина - Пилзен 2:0 (прод.)
19:45 18/04 Лил - Астън Вила 2:1 (3:4. д.)
22:00 18/04 Рома - Милан 2:1
22:00 18/04 Аталанта - Ливърпул 0:1
22:00 18/04 Марсилия - Бенфика 1:0 (4:2, д.)
22:00 18/04 Уест Хем - Байер Л 1:1
22:00 18/04 Фенербахче - Олимпиакос 1:0 (2:3, д.)
22:00 18/04 ПАОК - Брюж 0:2
19:00 17/04 ЦСКА - БОТЕВ ПД 0:1
22:00 17/04 Ман Сити - Реал М 1:1 (3:4, д.)
22:00 17/04 Байерн М - Арсенал 1:0

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки