Защо младите надежди напускат футбола и как да ги задържим „в играта”

В България всяка година стотици младежи се състезават в местните детско-юношески първенства

Защо младите надежди напускат футбола и как да ги задържим „в играта”
Не е тайна, че повечето успешни футболисти започват да тренират от много ранна възраст.

Но само малка част от тях стават професионални играчи.

В България всяка година стотици младежи се състезават в местните детско-юношески първенства.

С всяка изминала година обаче броят на юношите значително намалява и много обещаващи таланти обръщат гръб на спорта.

Тази статия обобщава основните причини, които карат тийнейджърите да зарежат футбола и предлага някои решения на проблема. Надяваме се, че текстът ще е от полза за родителите и треньорите, като им помогне да убедят бъдещите „надежди” да останат в спорта или им даде яснота, че е време да оставят децата да поемат друг път в живота. 

Да видим защо най-често младежите спират да се занимават с футбол и как тази стъпка може да се избегне.

Синдромът на прегряването

Прегряването е проблем не само в младежките лиги. Както юношите, така и възрастните могат да станат жертва на това състояние. Футболът е игра, която изисква изключително много труд, ако човек си е поставил за цел успех на професионално равнище. Ето защо родителите и треньорите, които виждат заложби у конкретни млади играчи, им оказват натиск да дават всичко от себе си на игрището, за да отключат пълния си потенциал.

Докато силният натиск дава резултат при някои деца, други просто не могат да го понесат, което води до бързо „прегряване” и липса на резултати. При такива обстоятелства, много младежи просто не могат да се справят с напрежението и решават да сложат край на играта, защото тя вече не им носи удоволствие, а се е превърнала в работа.

Вярно е, че юношите трябва да тренират усилено, за да развият уменията си, преди да станат готови да играят в професионални отбори, но също така е важно да им се даде възможност да усетят забавната страна на играта и да й се насладят, вместо да прегреят и да започнат да ненавиждат футбола.

Травми

Травмите са друга често срещана причина (вероятно и най-уважителното извинение) за отказ от футбола. Костната система на младежите се възстановява по-добре и по-бързо от тази на възрастните, но сериозните травми в ранна възраст може да възпрепятстват активната игра на юношите за дълъг период от време, както и да предизвикат у тях чувство на неудовлетвореност, с което те никога няма да се справят напълно.

Препоръчва се родителите и треньорите да следят дали младежите играят внимателно и правят всичко възможно да избягват тежки сблъсъци, но е почти невъзможно изцяло да се елиминират травмите в спорта. Ако играч, за който отговаряте, претърпи тежка травма и иска да се откаже от спорта, в повечето случаи е най-добре да се съгласите с решението му. 

По-сериозните травми често са причина лекарите да забраняват на младежите да играят, а това може да е тежък психологически удар за децата, които все още се увличат по играта. Тук обаче няма друг възможен изход и присъдата трябва да бъде приета. Много кариери с потенциал за успех се провалят заради травми през годините и това остава една от сериозните причини за отказ от спорта.

В капана на лошите навици

Младежите са известни с бунтарската си натура. Така и не разбирате кога решават да пробват нещо забранено – алкохол, цигари, наркотици или хазарт.

Наркотиците и в частност алкохолът присъстват на почти всеки младежки купон. Според вестник „Дневник”, 34% от българските деца на възраст 13 години признават, че са опитвали алкохол. Ако това прерасне в навик, образованието и спортната кариера на тези младежи са тотално провалени.

Друга заплаха пред разгръщането на талант в спорта е зависимостта към хазарт. На пръв поглед законодателните ограничения в сферата изглеждат по-стриктни, отколкото при продажбата на алкохол, но проучване в страната показва, че около 30% от анкетираните гимназисти залагат пари в хазартни игри. 23% отговарят, че участват в онлайн залагания, а 84% твърдят, че родителите им не знаят какво точно правят, докато сърфират в интернет.

Юношите по-трудно ще бъдат примамени в света на залаганията, защото рекламите са забранени в младежките лиги. Тенденция е първенствата и отборите да се спонсорират от водещи хазартни оператори (генералният спонсор на един от най-успешните български футболни отбори Лудогорец е Efbet) не само у нас, но и в Европа. Можете ли да си представите, че някои от играчите в Първа лига са под 18? Вземете за пример Хари Кокран от Харт ъф Мидлотиън.

Женският футбол засега остава извън схемата, но изкушението при мъжете е повече от осезаемо. Единствено здравословната атмосфера в екипа и всеотдайната подкрепа за играчите може да им попречи да станат жертва на тази зловеща индустрия.

Разнообразни интереси

Колкото и надарен и обещаващ да е един млад играч, повечето хора имат различни интереси и хобита. Футболът може да е бил тяхната най-ранна страст като деца, но често младежите се увличат и по други занимания с течение на времето.

Родителите и другите възрастни хора от тяхното обкръжение трябва да напътстват младежите при взимането на големи житейски решения, но е важно в крайна сметка да уважават и желанието на самите деца. Ако един младеж реши, че нещо друго е с приоритет пред футбола, това решение трябва да бъде зачетено.

Възрастните е добре да помогнат на младия човек да осъзнае потенциала си както във футбола, така и в другото занимание, което го вълнува. Колкото по-силна е мотивацията му за успех, толкова по-лесно детето ще постигне целта си безпрепятствено.

Топ 5 съвета към родителите и треньорите

Не им позволявайте да спрат да ходят на училище: Независимо колко талантлив футболист е детето, нека училището никога не остава на заден план. Тренировките са от значение за един обещаващ млад играч, но успехът в училище е също толкова важен.

Научете ги да проявяват уважение: Изключително важно е младежите да се отнасят с уважение както към треньорите, така и към своите съотборници и опоненти. Предайте им ценните уроци на феър плея и уважението на терена, за да станат отдадени играчи и като цяло по-добри хора.

Не казвайте „не” на забавлението: От позицията си на възрастни, вие може да гледате на детето като на млада футболна „надежда”, но всъщност подрастващите искат да се забавляват. Ако в играта винаги присъства забавен елемент, те ще имат стимул да тренират все по-усилено и да се представят все по-добре.

Обръщайте внимание с какви приятели се движат: В съвременния свят лошите навици са навсякъде около нас, а от всички възрастови групи, младежите са най-податливи към тях. Добре е да знаете с кого излиза детето ви и какво прави навън, за да можете да забележите още първите признаци на евентуално притеснително поведение.

Дайте им свобода да се занимават и с други неща: Футболът е страхотна игра, но децата често имат редица хобита, сред които може да са други спортове и игри или просто разходки с приятели. Не ги ограничавайте по отношение на свободното им време, както и не оказвайте прекалено силен натиск върху тях да тренират по цял ден, така че в живота им да няма място за нищо друго.
Днес е паметен ден за световния баскетбол

Майкъл Джордан спира със спорта на 16 април 2003 г.

Левски - Напук на всичко!

Пропадането на "сините" продължава, но всичко е точно

И школата на Левски е кръгла нула!

На „Герена“ не могат да се съвземат, след като бившия шеф Йончо Арсов отнесе ценната флашка

Бандата на невинните

На "Герена" няма нито един отговорен за резултатите и дълговете

Футболна еуфория завладява Добрич

Добруджа играе най-важния си мач от 21 години насам

Ще изхвърлят ли съдиите Черно море от тройката

Отношение по темата взеха треньорът Илиев и капитанът Димов

Непостоянството на Костов

Треньорът затвърди стара слабост

Всички червени картони на Роналдо през годините

Португалецът с грозна проява в Саудитска Арабия

Левски отново е тъжна картинка!

"Сините" вече не са опонент на Лудогорец и ЦСКА

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки