Аякс триумфира в Холандия!

Амстердамският гранд попи сълзите от ШЛ с домашна титла

Аякс триумфира с шампионската титла на Холандия след победа с 4:1 над Де Граафшап в последен двубой от Ередивизие. По този начин амстердамският гранд се поздравява със спечелването на дубъл, след като на 5-ти май вече беше завоювана Купата на страната.

Спечелването на титлата беше подпечатано след триумф над застрашения от изпадане Де Граафшап с резултат 4:1 Головете през първото полувреме паднаха в рамките на последните 8 минути. Аякс поведе с гол в 37-та минута след чудесно изпълнен пряк свободен удар от 25 метра от Ласе Шьоне. Де Граафшап бързо успя да възстанови равенството. В 40-та минута Йосеф Ел Джебли беше изведен сам срещу вратаря Онана и не сбърка, за да направи резултата 1:1. Само 4 минути по-късно шампионите отново поведоха. Хаким Зиех комбинира с левия бек Талиафико, който отбеляза за 2:1.

Втората част премина в по-бавно темпо. В 67-та минута гостите от Амстердам получиха право да изпълнят дузпа. Точен от бялата точка беше Душан Тадич, за да покачи преднината на 3:1. Сърбинът отново беше точен в 87-та минута след инидивидуален пробив и отличен завършващ удар в долния ляв ъгъл на вратата на гостите. Така и завърши двубоя при резултат 4:1.

Големият съперник на “синовете на Господ“ ПСВ Айндховен през това време спечели последния си двубой от сезона като домакин срещу Хераклес Алмело с 3:1. Мачът беше с протоколен характер, тъй като айндховенци изоставаха с 3 точки преди последния кръг, като същевременно головата им разлика беше с цели 15 гола по-лоша от тази на шампионите (115:31 за Аякс и 95:25 за ПСВ).

Шокиращо начало беляза двубоя, след като гостите от Алмело поведоха с 1:0 още в 24-та секунда след гол на Джоуи Кьонингс. Домакините обаче бяха мотивирани да завършат кампанията с победа и бързо наложиха своето темпо върху срещата. В 32-та минута резултатът беше изравнен. Защитникът на Хераклес Вут Дрост засече топката в собствената врата след центриране отляво.

В началото на второто полувреме ПСВ постигна пълен обрат. След корнер и разбъркване в наказателното поле на гостите централният защитник Ник Вергевър отбеляза за 2:1. Крайният резултат беше оформен в 89-та минута след прецизно завършена атака от холандеца Дониел Мален.

Титлата за амстердамци е под номер 34 в историята на клуба. Тя идва след цели 5 години прекъсване от предишаната, спечелена през сезон 2013/2014 под ръководството на треньора Франк Де Бур. Освен това момчетата на треньора Ерик Тен Хаг успяха да се отличат и с прекъсването на още една неприятна серия за тима. Аякс за първи успява да спечели домашен дубъл (шампионска титла и Купа на Холадния) след сезон 2001/2002.