Бразилия повали Аржентина с два удара и е на финал (ВИДЕО)

В герои за "селесао" се превърнаха Фирмино и Габриел Жезус

Бразилия се класира на финала на Копа Америка, след като победи с 2:0 Аржентина и чака своя съперник в битката за трофея, който ще бъде излъчен измежду Чили и Перу.

В герои за успеха на "селесао" в Бело Оризонте се превърнаха Габриел Жезус и Роберто Фирмино, които се разписаха съответно в 19-ата и 71-ата минути след контраатаки, като Жезус асистира на нападателя на Ливърпул за попадението. На два пъти гредата беше съюзник на бразилците след удари на Серхио Агуеро и Лионел Меси, който отново преживя разочарование с националната фланелка. Резултатът е справедлив, тъй като бразилците бяха ако не по-добрият отбор на терена, то поне по-ефективният и контролираха мача, като в нито един момент не изглеждаха сериозно притиснати от своя съперник.

Двубоят започна доста нервно, като и двата отбора се страхуваха да предприемат рискове. В първите минути топката често се губеше от лоши подавания, а първи до удар към вратата стигнаха аржентинците чрез Леандро Паредес в 11-ата. Той овладя топката в центъра, спечели си пространство и стреля мощно в горния десен ъгъл на вратата, но сантиметри не му достигнаха, за да порази целта.

Малко по-късно Филипе Коутиньо и Паредес се сбутаха на терена, но не се стигна до ескалация. В 16-ата минута Бразилия беше близо до гол, след като Каземиро открадна една топка при опита на аржентинците да я изнесат, подаде към Габриел Жезус, който нахлу в наказателното поле, но се забави с удара и тя му беше отнета. Така се стигна до 19-ата минута, когато при втората си възможност Жезус не сбърка, след като засече отблизо топката в мрежата на Армани.

Дани Алвес спечели топката от Акуня, напредна и подаде към Фирмино отляво, който насочи топката пред вратата, където Жезус я прати в мрежата.

В 30-ата минута Аржентина беше близо до изравняване, но удар на Агуеро с глава срещна напречната греда.

В 37-ата минута пред Меси се откри възможност да стреля от фаул, но ударът му срещна стената. Аржентинецът се пребори за рикоширалата топка, преодоля двама и стреля, но доста далеч от целта. В края на полувремето Артур можеше да удвои, но не успя да засече с глава центриране от удобна позиция пред вратата и така резултатът се запази до почивката.

След паузата Аржентина стигна до добра възможност в 51-ата минута. Агуеро напредна, подаде на Меси, който насочи топката към Да Паул отляво. Той стреля, но неточно. "Гаучосите" продължиха да владеят повече топката, но не стигаха до опасни положения. Постепенно бразилците овладяха топката и търпеливо организираха нападението си, като печелеха и време, което работеше в тяхна полза. В 57-ата минута отново гредата спря Аржентина, този път след изстрел на Меси от малък ъгъл.

Това не стресна бразилците, които продължиха да разиграват спокойно топката. Маркиньос поиска смяна и на мястото му се подготви да влезе Миранда, като това отне няколко ценни минути. В 64-ата минута Меси падна в наказателното поле след съприкосновение с Дани Алвеш. Щабът на Аржентина поиска дузпа, но реферът правилно отсъди, че нарушението е било извън наказателното поле и в крайна сметка даде пряк свободен удар. Меси стреля над стената, но Алисон успя да улови топката.

Така се стигна до 71-ата минута, когато Фирмино удвои аванса на Бразилия след контраатака, организирана от Габриел Жезус. Четвърт час преди края на терена избухна скандал, играчите са сдърпаха, а селекционерът на Аржентина Лионел Скалони получи жълт картон заради поведението си край страничната линия. В крайна сметка отново разумът надделя и не се стигна до покачване на напрежението.

Аржентина тръгна напред, но не стигна до нищо интересно. Меси получи нова възможност от пряк свободен удар, но не пистигна нищо. В 82-ата минута Отаменди беше повален с лакът от Артур при едно разбъркване в наказателното поле пред Алисон и падна на терена, но се загубиха нови минути в интерес на Бразилия. Скалони опита да промени нещо, като пусна в игра Пауло Дибала, но сякаш вече беше късно. Най-интересното в тези минути беше един финт на Фойт срещу Коутиньо, спечелен от аржентинеца. В крайна сметка резултатът остана непроменен и така радостта остана за Бразилия, а сълзите за Аржентина. Така Бразилия ще излезе на "Маракана" в търсене на своя девети трофей от Копа Америка, докато Аржентина ще се бори за утешителното трето място. "Селесао" няма голям трофей от Купата на конфедерациите през 2013 година, а домашният Мондиал 2014 ще бъде запомнен с кошмарното 1:7 срещу Германия. Както отбелязват в Бразилия "призраците и сушата" останаха този път за Меси и компания, а "селесао" гледа уверено напред.