ЗРЕЛИЩЕ: Лудогорец не успя да превземе обетованата Будапеща, но запази надежда (ВИДЕО+СНИМКИ)

Ференцварош спечели 96-минутна битка в Унгария – 2:1

Лудогорец се превърна в петия български представител, който губи визита на Ференцварош.

Родният първенец отстъпи с 1:2 в първия мач между двата отбора от квалификациите за Шампионска лига и ще трябва задължително да спечели реванша след седмица в Разград, ако иска да продължи напред.

Преди двубоя други четири български тима, гостували в Будапеща, инкасираха поражения.

ЦСКА (1969 г.) и Левски (1991) имат загуби с по 1:4, а Марек (1977) и Локо Сф (1979) – с по 0:2 в Унгария.

Последните два тима обаче отстраниха унгарците след класически победи у дома и сега нашите шампиони имат всички шансове да сторят същото, ако постигнат минимален успех, или триумфи с повече от гол разлика на "Лудогорец Арена".

Домакините от Ференцварош започнаха по-добре и двете полувремена, подкрепяни от ентусиазираните си фенове, които създадоха страхотна атмосфера и изпълниха до краен предел стадион "Групама арена".

Унгарците откриха още в шестата минута чрез Нгуен Токмак, който се превърна в герой за своите, защото бе асистент на втория гол, дело на другия най-силен играч на домакините в мача - Олександър Зубков.

Малко преди почивката пък Якуб Швиерчок изравни за 1:1, а официални дебюти за „орлите“ записаха петте им летни попълнения – Жоржиньо, Стефан Баджи, Дан Битон, Джордан Икоко и Мавис Чибота.

Последните трима бяха титуляри, за разлика от Марселиньо, Кешеру и Сисиньо, които останаха на пейката.

Именно Икоко пък закъсня при първото попадение, паднало в шестата минута след центриране отдясно. Защитникът скочи да чисти с глава и бе изпреварен от Нгуен Токмак, който отблизо засече и хвърли публиката в екстаз.

След вихрените начални минути обаче Лудогорец изравни играта и успя да се настани в половината на съперника.

След няколко добри атаки на разградчани логичното се случи и Якуб Швиерчок възстанови статуквото в 31-ата минута. Полякът стори това с добавка след силен изстрел на Чибота.

Така почивката дойде при равенство 1:1, но Ференцварош започна по-силно и втората част.

В 60-ата минута домакините вкараха гол, който бе отменен заради засада, ала пет по-късно Зубков ознаменува с попадение много силната си игра.

Той засече майсторски центриране на Нгуен отляво и матира Пламен Илиев, за да изведе за втори път домакините напред в резултата – 2:1.

След това, точно както и преди почивката, Лудогорец заигра по-силно. Българският тим натисна своя опонент в опит отново да изравни, ала не успя, защото Швиерчок, Чибота и резервата Жоржиньо пропуснаха.

Момчетата на Стойчо Стоев не се отказаха до последната 96-а минута, ала в крайна сметка трябваше да се примирят с поражението, което обаче им дава надежди за реванша.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Ференцварош: Денес Дибус, Миха Блажич, Лаша Двали, Марсел Хейщер, Михал Шкварка, Харатин (77 - Давид Шигер), Герго Ловренчич, Данило Ихнатенко, Токмак Нгуен (83 - Роланд Варга), Олександър Зубков, Тамаш Пришкин (66 - Давиде Ланцафане);
Треньор: С. Ребров;

Лудогорец: Пламен Илиев, Джордан Икоко, Козмин Моци, Георги Терзиев, Антон Недялков, Яцек Горалски (78 - Стефан Баджи), Светослав Дяков, Джоди Лукоки (83 - Жоржиньо), Дан Битон (66 - Марселиньо), Якуб Шверчок, Мавис Чибота;
Треньор: Стойчо Стоев.

Ференцварош - Лудогорец 2:1
1:0 Нгуен (6)
1:1 Швиерчок (31)
2:1 Зубков (65)

ЕТО И КАК СЕ РАЗВИ СРЕЩАТА МИНУТА ПО МИНУТА:

90+6 КРАЙ НА МАЧА! ФЕРЕНЦВАРОШ ПОБЕДИ ЛУДОГОРЕЦ С 2:1 В МАЧ ОТ ПЪРВИЯ КРЪГ НА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ШАМПИОНСКА ЛИГА.

90+5 Удар на Швиерчок, но вратарят на домакините спасява.

90+4 Нарушение срещу Жоржиньо в последната минута на добавеното време. Чибота центрира, но защитата на домакините се справя, но после и Швиерчок е фаулиран пред пеналта.

90+1 Корнер в полза на Лудогорец, след който се стига до още един ъглов удар за гостите.

90 – Четири минути добавено време на мача.

88 - Повторенията показаха, че Недялков и резервата Ланзафаме си размениха удари без топка, но това остана незабелязано от съдийската бригада.

86 - Корнер в полза на Лудогорец, след който играч на домакините остава да лежи на тревата, държейки се за главата и реферът спира играта.

86 - МАЛШАНС ЗА ЛУДОГОРЕЦ! Жоржиньо стреля и след рикошет топката премина на сантиметри от гредата.

85 – Пламен Илиев спасява лек удар на резервата Шигер, който получава жълт картон за реплика към съдията.

84 – Жоржиньо отне топката и подаде към Чибота, който обаче не пое добре и се засуети, след което подаде към Марселиньо, чийто удар бе блокиран от защитник. Жалко, защото Лудогорец имаше числен превес пред наказателното поле на съперника.

82 – Последна смяна в мача. Варга заменя голмайстора на домакините Нгуен.

81 – Третата и последна промяна в състава на Лудогорец - официален дебют и за петото лятно попълнение на шампионите. Лукоки отстъпва мястото си на Жоржиньо, който през миналия сезон игра под наем от Сент Етиен в ЦСКА, а сега бе купен от разградчани.

78 – Рокада и в строя на гостите. Дебют за още едно от летните попълнения на Лудогорец. Стефан Баджи заменя контузилия се Горалски.

77 – Втора смяна в състава на домакините – Шигер вместо Кхаратин, докато Яцек Горалоски получава лекарска помощ.

76 – Ключова намеса на Антон Недялков след пореден пробив на Зубков.

72 – ОТЛИЧНО СПАСЯВАНЕ! Швиерчок засече с глава от ъгъла на вратарското поле, но стражът на домакините се намеси решително и изби в корнер, а после защитата на домакините се справи.

68 – Икоко нмаери чудесно Марселиньо в пеналта, но резервата на Лудогорец не успя да намери добре топката и от движение я прати над вратата от непосредствена близост.

66 – Ланзафаме влиза вместо Пришкин в състава на унгарците.

66 - Марселиньо заменя Дан Битон.

65 - По една смяна в двата състава.

65 – ГОЛ ЗА ФЕРЕНЦВАРОШ! Зубков засече майсторски центриране на голмайстора Нгуен отляво и матира Пламен Илиев, за да изведе за втори път домакините напред в резултата – 2:1.

60 - ОТМЕНЕНО ПОПАДЕНИЕ! Ференцварош вкара гол, който обаче бе отменен заради засада.

58 - Вторият жълт картон също е за играч на Лудогорец – Яцек Горалски го получава, след като повали Зубков.

55 - НАПРЕЖЕНИЕ НА ТЕРЕНА! Нгуен и Икоко се сдърпаха, но бяха разтървани от съотборниците си, а всичко се размина само с устни предупреждения от съдията.

53 - Ъглов удар за домакините, след пробив на Зубков в наказателното поле на Лудогорец. Швиерчок е над всички и чисти с глава.

52 – Зубков опита директно да порази целта от свободния удар, но прати топката над вратата.

51 – Първият жълт картон в мача е за Козмин Моци за нарушение до ъгъла на пеналта.

50 - Голмайсторът Нгуен пробва изстрел от границата на наказателното поле, но Пламен Илиев бе на своя пост и спаси.

50 - Корнер в полза на Лудогорец, след като Лукоки проби по фланга, но след центрирането е отсъдено нарушение в атака на Швиерчок.

49 – Нарушение срещу Моци в половината на разградчани.

48 - Опит за контраатака на Лудогорец завършва със засада.

47 - Пробив на Нгуен и подаване наляво, последва прострелно центриране, но Пламен Илиев улови.

46 – НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ, НЯМА ПРОМЕНИ В ДВАТА СЪСТАВА.

45+1 КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ. Ференцварош и Лудогорец си вкараха по един гол през първите 45 минути, след като домакините откриха още в шестата минута, но в 31-ата Швиерчок изравни.

45 - Една минута добавено време за първата част.

44 – Засада на Швиерчок.

40 - Недялков центрира към пеналта, където защитата на домакините не бе добре ориентирана и буквално подари топката на Чибота, чийто изстрел от движение обаче премина над целта.

39 – Нарушение срещу Антон Недялков, който след това се сблъска със съотборника си Горалски и го повали.

36 – Двата отбора извършиха по едно нарушение в средата на терена.

31 - ГООООЛ ЗА ЛУДОГОРЕЦ – 1:1!!! Логичното се случи и Швиерчок изравни резултата, след като се измъкна от засадата и вкара с добавка след хубав изстрел на Чибота!

30 – Лудогорец изравни играта, след вихрените начални минути на домакините.

29 – За по-малко от минута Пришкин фаулира Моци, а после и Антон Недялков, които се опитваха да изнесат топката.

27 – МАЛШАНС ЗА ЛУДОГОРЕЦ! Горалски направи много находчиво центриране, но нямаше кой да засече от десетина метра, фронтално срещу вратата на домакините.

25 – Силен удар на Шкварка, Пламен Илиев внимаваше и спаси.

23 – Лудогорец най-после осъществи добра многоходова атака. Чибота центрира опасно, но в последния миг защитник на домакините изчисти в корнер. След това обаче защитата на Ференцварош  се справи.

22 – Втори пореден ъглов удар в полза на Лудогорец.

21 – След пробив на Дан Битон се стига до корнер, който самият той изпълни добре, но вратарят на домакините боксира.

19 – Козмин Моци е фаулиран и остава да лежи на тревата, след което обаче се изправя и мачът продължава.

18 – Чибота центрира към далечната греда, където Швиерчок опита изстрел от воле, но ъгълът бе много малък и топката минава високо над целта.

17 - Сега Горалски опита да поведе гостите напред, но бе спрян чисто, според съдията, така че играта остава в половината на Лудогорец.

16 – Отново хаос в защитата на разградчани, този път за щастие нямаше кой да засече подаване отляво на Нгуен.

15 – Швиерчок опита да изведе зад гърба на защитата Лукоки, но пасът бе прекалено силен. Секунди след това Икоко пробва центриране, ала без адресат.

13 - Поредно опасно центриране отдясно на домакините, този път Икоко се намеси решително и изчисти.

10 – Чибота отправя първия точен удар в мача на Лудогорец, но новото попълнение стреля право във вратаря и Дибос лови безпроблемно.

9 – Пламен Илиев спасява изстрел по диагонала на Пришкин.

6 – ГОЛ ЗА ФЕРЕНЦВАРОШ - 1:0! Още в шестата минута Ловренсис центрира отдясно и Нгуен засече топката пред главата на Икоко, за да я прати в мрежата на Пламен Илиев и да изведе домакините напред в резултата.

5 – Сега и домакините сгрешиха при изнасянето. Швиерчок отне и можеше да изведе в коридор Горалски, но вместо това стреля неточно от границата на пеналта и така ядоса своя полски сънародник.

2 – Антон Недялков сгреши при изнасянето на една топка и Ференцварош се възползва, за да се пренесе в половината на Лудогорец, след което върна топката до вратаря си.

1 – Чибота опита пробив веднага след изпълнението на центъра, но бе спрян умело от защитник на домакините.

21:00 Начало на мача!

20:56 Футболистите вече излизат на пълния стадион в Будапеща, където атмосферата е страхотна, а домакинските фенове са подготвили впечатляваща хореография.

20:50 Остават 10 минути до началото на мача, двата отбора вече загряха и съвсем скоро се очаква да излязат на терена, за да чуят химна на Шампионската лига.

20:00 Наставникът на шампионите изненада сериозно с избора си на титуляри, след като остави на пейката Марселиньо, Кешеру и Сисиньо, а и даде дебют на три от летните попълнения - Джордан Икоко, Мавис Чибота и Дан Битон.

19:55 "Предстои ни един мач, който действително е от изключително важно значение срещу един много сериозен съперник. И това не го казвам от куртоазия, а защото наистина е много сериозен. Трябва да излезем с чест от този двубой, а чест означава да го отстраним", каза треньорът на разградчани Стойчо Стоев в часовете преди сблъсъка.

19:00 Първите фенове на Лудогорец пристигнаха на стадиона около два часа преди началото на мача.