ЧАКАНЕТО СВЪРШИ: Ботев спечели извън Пловдив, Дунав тръгна към небитието (ВИДЕО+СНИМКИ)

Два гола на Виана след пасове на Сашо Тонев в Русе

След едногодишно чакане Ботев най-после постигна победа извън Пловдив.

„Канарчетата“ спечелиха с 2:1 визитата си на Дунав в Русе от XV кръг на елита след две попадения на Фернандо Виана.

Бразилският им нападател откри резултата с първия точен удар в срещата и удвои малко след почивката, като и двете асистенции бяха дело на Александър Тонев.

В заключителните минути на срещата гостите останаха с човек по-малко, тъй като в 84-ата Джонатан Перейра получи червен картон, а домакините – правото да изпълнят дузпа. Ахмед Ахмедов я превърна в гол със своето шесто попадение през сезона, за да оформи крайното 1:2.

Победата бе първа за Ботев Пд в първенството от месец август насам, като в периода тимът взе само две точки от седем мача.

Сега обаче „жълто-черните“ прибавиха три към актива си и събраха 13, за да се изравнят с Дунав, чийто треньор заяви, че футболистите му не искат да тренират и е възможно от утре (четвъртък) заниманията да се преустановяват заради финансовата криза в клуба

Самият мач в Русе премина почти на ходом и преди почивката предложи малко чисти положения и само един гол.

Той бе реализиран с първия точен удар в срещата от Виана, оползотворил добро центриране на завърналият се след травма Сашо Тонев в 13-ата минута.

После домакините опитаха да изравнят, но Ахмедов пропусна и така почивката дойде при резултат 0:1.

Скоро след нея обаче Виана вкара втори гол, отново след асистенция на Тонев, този път отдясно.

След това пропуски направиха Ахмедов и Селеменев от Дунав и Антонио Вутов от гостите, които в 82-ата минута бяха спасени от напречната греда след удар на Свилен  Щерев.

Три минути по-късно Перейра беше изгонен за нарушение срещу Кавалканте около наказателното поле на Ботев.

Съдията отсъди дузпа, а от бялата точка Ахмедов оформи крайното 1:2.

Така гостите вече имат загуба, равенство и победа под ръководството на Ферарио Спасов.

Наставникът дебютира повторно при поражението от Лудогорец в Пловдив (0:1), след което регистрира реми с Арда (1:1), а сега изведе тима до първа победа извън Пловдив от 375 дни.

За последно "жълто-черните" победиха с 1:0 съименника си Ботев във Враца на 27 октомври 2018 година.

ДУНАВ РУСЕ - БОТЕВ ПЛОВДИВ 1:2
0:1 Фернандо Виана (13)
0:2 Фернандо Виана (49)
1:2 Ахмед Ахмедов (87, дузпа)