СЕНЗАЦИЯ: Валенсия удари Барса на „Местая“ (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Прилепите“ с първа домакинска победа срещу шампионите от 2008-ма насам, Макси Гомес стана герой от грешник

Валенсия постигна първа домакинска победа срещу Барселона от 2008 година насам.

„Прилепите“ се възползваха от колебливите изяви на шампионите при визитите и спечелиха с 2:0 голямото дерби от 21-ви кръг на испанската „Ла Лига“.

От грешник в герой за своите се превърна закупеният това лято от Селта срещу почти 15 млн. евро Максимилиано Гомес.

23-годишният уругваец изпусна дузпа преди почивката, но скоро след нея бе с основна заслуга за изравнителния автогол на Жорди Алба, а после вкара и победното попадение за 2:0.

Така Валенсия остана без поражение вкъщи от 12 шампионатни мача и даде шанс на Реал Мадрид да измести от върха Барселона.

Столичани гостуват в неделя на Валядолид и ще оглавят класирането, ако вземат дори точка, защото имат колкото каталунците - 43.

Новият им наставник Кике Сетиен пък записа първа загуба след успехите в първите си две срещи начело.

Неговите възпитаници обаче разочароваха с представянето си.

Домакините започнаха по-добре срещата и до 30-ата минута спокойно можеха да водят с 2:0, ако нямаха срещу себе си вратаря Марк-Андре тер Щеген.

„Прилепите“ получиха дузпа още в десетата минута, когато Жерар Пике извърши нарушение в пеналта. Зад топката в 12-ата застана лятната покупка Макси Гомес, чийто удар обаче бе отразен от германския страж.

Малко по-късно последният блесна и със страхотно двойно спасяване.

В 30-ата минута той първо изби в горната греда силен изстрел на Гомес, а веднага след това боксира в корнер опита за добавка на Кевин Гамейро.

До почивката Тер Щеген се справи и с опит на Франсис Коклен да го преодолее, така че първото полувреме завърши при резултат 0:0, а Барса успя да отправи само един удар, дело на звездата си Лионел Меси.

Аржентинецът и Ансу Фати бяха почти незабележими до началото на второто полувреме, но веднага след него направиха чудесна атака, която тийнейджърът не успя да завърши.

В 49-ата минута Валенсия все пак откри резултата, макар и с доза късмет. Тогава Макси Гомес отправи неточен удар по диагонала, ала последвалият рикошет в тялото на Жорди Алба направи вратаря на Барса безпомощен – 1:0.

Наставникът на гостите отговори със смяна и замени бразилеца Артур с чилиеца Видал.

Това даде резултат - Барселона заигра по-силно, но два поредни пропуска направи Лео Меси.

При втория случай капитанът на каталунците стреля от границата на наказателното поле, но топката профуча покрай гредата.

В 70-ата минута отново Меси бе намерен с центриране от Антоан Гризман, ала ударът му с глава от движение не намери целта.

Това бе деветият изстрел към вратата на Барса, като седем от тях бяха нанесени именно от Лео Меси.

Аржентинецът бе близо до гола и с осмия си опит, ала вратарят на Валенсия изби удара му от статично положение.

Така се стигна до 77-ата минута, в която домакините поведоха с 2:0. Макси Гомес получи в наказателното поле и с първото си докосване нагласи топката, а с второто я прати майсторски в далечния ъгъл.

Две минути след това уругвайският нападател бе заменен и изпратен с аплодисменти от публиката.

В 80-ата минута Габриел Паулиста вкара атрактивно попадение от воле след корнер, което бе отменено. Впоследствие ситуацията бе разгледана с ВАР и бе отсъден… нов ъглов удар.

До края Лео Меси направи още два опита да промени нещата, но неуспешно и в крайна сметка Барса трябваше да се примири с поражението.

След победата си Валенсия събра 34 точки и заема петата позиция във временното класиране.