Ботев (Пд) отсрами България и разби Астана с 5:0 (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Канарчетата" сътвориха голово шоу в Бургас пред 10 000 души, Неделев блести, босненски съперник във втория кръг на Лига Европа

Ботев (Пловдив) отсрами българските отбори в европейските клубни турнири и отстрани казахстанския Астана с разгромно 5:0 на реванша в Бургас и общ резултат 6:0 след минималния успех в първия мач. До почивката голове не паднаха, но Астана остана с 10 души в 34-ата минута и „канарчетата” почти цял час играха с човек повече. През втората част Ботев изнесе футболен урок, който доведе до два гола на появилия се на почивката Тодор Неделев и по един на Вандер Виейра (дузпа), Мариян Огнянов и Бобан Грънчаров.

Ботев продължава напред към втория предварителен кръг на Лига Европа, където ще играе с босненския Жрински Мостар.  Босненците биха Санта Колома (Андора) с 1:0 на реванша по-рано днес и се класираха напред с общ резултат 4:1. За Ботев (Пд) това е успешно завръщане на европейската сцена след 18-годишно отсъствие.

По-рано днес Левски написа нова срамна страница в историята на българския футбол, след като загуби с 0:2 от друг отбор от Казахстан - Иртиш и отпадна от Лига Европа. Няколко часа след "синия" резил, "жълто-черните" показаха как се бие опонент от Казахстан.

Ботев прие Астана на „Лазур” в Бургас пред около 10 000 бултраси, които създадоха страхотна атмосфера.

Първата част беше равностойна в началото, но постепенно Ботев наложи превес. Липсваха обаче головите положения и за цялата първа част Ботев отправи само 5 удара към вратата, а Астана остана с един единствен.

Началото беше нервно и  двата отбора не успяваха да организират по-продължителни атаки. Йордан Христов отправи първия удар, но прекалено леко с глава в ръцете на вратаря в 13-ата минута.

След четвърт час игра Ботев направи първи пропуск. Борис Галчев центрира фалцово от корнер, Ерич излезе неубедително напред и се спря, а Анисе с глава сякаш не очакваше да стреля и прати покрай дясната греда.

Астана записа единствения си удар в 28-ата минута, когато Фокси получи дълъг пас и чукна за Кояшевич, който с едно докосване стреля, но Стаховяк внимаваше и лови.

След тази ситуация мачът се изнерви и Куат и Вандер набързо получиха жълти картони. Халфът на Астана обаче не укроти нервите си и в 34-ата минута задържа за фланелката Веселин Минев, което накара черногорският рефер Павле Радованович да му покаже втори жълт картон и да го изгони. Така Ботев игра почти цял час с човек повече.

Веднага след червения картон „канарчетата” изпуснаха най-доброто положение за първата част. Мариян Огнянов умно пусна в коридор за Вандер Виейра, бразилецът изскочи сам срещу вратаря, но заложи на силата и прати покрай близката лява греда.

До почивката Иршак опита на два пъти удари отдалеч след гола си в първия мач, но този път Ерич изби първия му шут, а вторият мина над вратата.

През втората част с човек повече Ботев изнесе истинска наказателна акция и показа как български отбор може буквално да смаже съперник от Казахстан.

Полувремето започна с красиво подаване на Огнянов към Анисе, но Зелао го разгада и успя да се намеси.

Веднага пред другата врата Фокси беше изпуснат на задната греда и от воле накара Стаховяк да показва отлична реакция.

Само за 4 минути между 54-ата и 58-ата Ботев изпрати съперника си в тотален нокаут с три бързи попадения на Огнянов, Вандер от дузпа и Неделев.

В 54-ата минута Ботев поведе след класическа триходова акция. Иршак намери коридор за Минев на фланга, а капитанът достави успоредно на голлинията и за Мариян Огнянов бе лесно да засече с крак от 3-4 метра в мрежата за 1:0.

„Жълто-черните” използваха инерцията от гола и нанизаха още попадения. Тодор Неделев финтира Шахметов отдясно и бе съборен в наказателното поле, а съдията бе категоричен, че това е дузпа. От бялата точка Вандер Виейра хладнокръвно прати Ерич в грешния ъгъл и покачи на 2:0.

Веднага след центъра гостите бяха принудени и за трети път да извадят топката от мрежата си. Анисе получи пас зад защитата от Вандер, вратарят успя да избие удара му в страничната греда, но Неделев бе на точното място, за да направи добавка в празната врата – 3:0 в 57-ата минута.

Комфортният аванс успокои играчите на Мъри Стоилов, които показаха много по-разчупена и атакуваща игра. Публиката пък скандираше имената на своя треньор и благодетеля на тима Цветан Василев.

Вратарят Ерич отрази два поредни опасни изстрели на Огнянов и Неделев, но после набързо капитулира още два пъти.

20 минути преди края Минев центрира меко отляво, а на далечната греда Бобан Грънчаров надскочи двама съперници и матира стража за 4:0.

Неделев беше над всички след влизането си на терена и се отчете с втори гол в 74-ата минута. Младата звезда на Ботев направи двойно подаване с Мариян Огнянов и прецизно мушна в долния десен ъгъл за крайното 5:0.

До края само късметът спаси мрежата на Астана от нови голове. Ерич се намеси отлично при силен удар на Огнянов, а после Неделев разтресе напречната му греда, но и 5-те гола бяха закономерни с оглед разликата в класите след почивката.

Вижте какво съобщиха от „Лаута“

Тръпката е в efbet Лига – шампионатът се разделя на 3 групи, интригата е на макс!

Бонусът за елита на платформата за онлайн спортни залози efbet.com важи до края на сезона