УНИКАЛНО: Второ злато за България в Буенос Айрес!

Кирил Киров се окичи със злато, Мария Делчева си осигури минимум сребро

Кирил Киров спечели злато във финала в международен микс тим с германката Ванеса Зийгер в дисциплината 10 м въздушен пистолет на младежките олимпийски игри в Буенос Айрес.

С общ резултат 754 т. двамата преодоляха първата квалификация и влязоха в директните елиминации.

На осминафинал Киров/Зийгер победиха с 10:5 французойката Кателин Николас и британецът Джеймс Милър, с което си осигуриха място в Топ 8. На четвъртфинала Киров/Зийгер отстраниха колумбийката Руеда и германецът Карщедт, след което на полуфинал спечелиха с 10:6 срещу иракчанката Ал Кааби и белгиеца Джеръми Сон.

На финала Кирил Киров и Ванеса победиха с 10:3 индонезийката Ману Бакер и таджикистанеца Бежан Файзулаев.

България печели на втора поредна младежка олимпиада титла в тази дисциплина. Преди четири години в Нанджин (Кит) състезателката по спортна стрелба Лидия Ненчева грабна злато на 10 м въздушен пистолет за смесени отбори в тандем с Владимир Свечников от Узбекистан.

И още една българка си осигури минимум сребро, като стигна до последния мач в турнира. Мария Делчева се класира за финалите на отборния турнир по бадминтон. Тя е част от тим Алфа, който се наложи със 110:90 над отбора Тета.

Мария допринесе за успеха с победа на сингъл със 77:64 срещу чехкинята Тереза Свабикова. В спор за златото Делчева и нейните съотборници тази нощ ще играят срещу отбор Омега. Финалът е час след полунощ срещу събота българско време.

Припомняме, че това е второ злато за България в Аржентина, след като вчера двамата представители в акробатиката Мариела Костадинова и Панайот Димитров триумфираха като част от интернационалния  тим, спечелил първото място в мултинационалното гимнастическо състезание на смесени отбори.

Министър Глушков откри младежкия форум „Огласи визията си. Бъди информиран, подготвен, ангажиран“