Норвегия с успех за историята!

Българите в топ 20

Норвегия спечели първата в историята на световните първенства титла в индивидуалната смесена щафета в биатлона. Марте Олсбу Ройселанд и Йоханес Тингнес Бьо използваха само 6 допълнителни патрона и завършиха с време от 35:43.2 минути, като оставиха на 13.4 секунди зад себе си състава на Италия в състав Доротея Вирер и Лукас Хофер.

Бьо и Хофер се движеха рамо до рамо до последната стрелба, но в нея норвежецът премина чисто, докато Хофер се забави с използването на един допълнителен патрон и това остави титлата в ръцете на "викингите".

За радост на феновете в Йостерсунд бронзовото отличие остана за домакините от Швеция. Хана Йоберг и Себастиан Самуелсон завършиха на точно 20 секунди зад норвежците, като използваха 8 допълнителни патрона. В челната шестица място намериха още щафетите на Германия (Денизе Херман и Ерик Лесер), Украйна (Анастасия Меркушина и Дмитро Пидручни) и Русия (Евгения Павлова и Матвей Елисеев).

Българският тим в състав Даниела Кадева и Антон Синапов приключи на 19-а позиция на 3:27.0 минути зад победителите с 2 наказателни обиколки и общо 9 допълнителни патрона. Кадева и Синапов се движеха много добре до последните си стрелби на прав, на които допуснаха много грешки и трябваше да въртят по една наказателна обиколка. В състезанието взеха участие общо 28 щафети. В петък предстои почивен ден на шампионата в Йостерсунд, а в събота са щафетите при жените и мъжете.
Класиране в индивидуалната смесена щафета на световното първенство по биатлон в Йостерсунд (Швеция):

1. Норвегия 0+6 35:43.2 минути
2. Италия 0+5 35:56.6 минути
3. Швеция 0+8 36:03.2 минути
4. Германия 0+6 36:13.7 минути
5. Украйна 0+5 36:24.7 минути
6. Русия 0+5 36:35.9 минути