Балкан с първа победа над отбор от Топ 4

"Зелените" се наложиха над Рилски спортист

Балкан записа първа победа над отбор от Топ 4 от началото на сезона в Националната баскетболна лига. В дербито на кръга „зелените“ се наложиха над Рилски спортист с 91:80 в среща, изиграна в „Арена Ботевград“. Домакините натрупаха комфортна разлика още през първото полувреме, която се оказа ключова за крайния изход на мача.

Победата бе 12-а за вицешампионите, които имат и шест поражения. Тимът от Самоков е с баланс 10-8. В следващия кръг Балкан гостува на Академик София, докато за Рилски спортист предстои визита на Берое.

Двата тима си размениха по един кош в началото на срещата. След силна игра в подкошието обаче „зелените“ направиха серия от 11:0 и дръпнаха с двуцифрена разлика, като близо пет минути гостите не успяваха да се разпишат. Домакините поддържаха аванс от няколко точки след това, а тройка със сирената на Микейл Хопкинс ги изведе напред с 22:12 след първата част.

Балкан продължи да диктува темпото и през втория период, а след няколко успешни стрелби от далечно разстояние поведе с 39:21. Рилски спортист върна шест точки, но на почивката баскетболистите на Небойша Видич водеха с 51:31, което бе и най-голямата разлика в мача до момента.

Ситуацията не се промени и в началото на второто полувреме, като преднината на Балкан достигна 27 точки при 64:37. Гостите успяха да скъсят изоставането си до 18, но невероятна тройка със сирената на Венцислав Петков през цялото игрище отново увеличи аванса на неговия тим за 73:52 преди последната четвърт.

Въпреки голямата разлика, Рилски спортист и свали разликата само до 11 точки, но нямаше време за пълен обрат.  През заключителната четвърт двамата треньори дадоха шанс за изява на всички свои баскетболисти. Над всички за победителите бе Микейл Хопкинс, който завърши с 24 точки и 7 борби. С 12 точки е Павлин Иванов, а 10 добави Венцислав Петков. За Рилски спортист Малик Диме се отчете с 21 точки. Евгени Хаджирусев има 18, с 15 е Юджийн Харис, а 13 добави Златин Георгиев.

20:00 19/04 КРУМОВГРАД - СЛАВИЯ
19:30 19/04 Дженоа - Лацио
21:30 19/04 Айнтрахт – Аугсбург
21:45 19/04 Каляри - Ювентус
22:00 19/04 Атлетик Билбао - Гранада
19:45 18/04 Фиорентина - Пилзен 2:0 (прод.)
19:45 18/04 Лил - Астън Вила 2:1 (3:4. д.)
22:00 18/04 Рома - Милан 2:1