Португалия потъпка "лалетата" и е първият шампион на Лигата на нациите! (СНИМКИ)

Холандия не намери път към вратата на европейския шампион цял мач и загуби финала в Порто

Домакинът на първите финали на Лигата на нациите Португалия грабна трофея след победа с 1:0 над Холандия във финалния двубой, изигран на "Ещадио До Драгао".

Европейският шампион доминираше през цялата среща и напълно заслужено спечели втори международен трофей за три години.

Първото полувреме на мача в Порто премина под пълната доминация на домакините. След 10-та минута Бруно Фернандеш на два пъти стреля, но неточно. След половин час игра Фонте стреля опасно с глава, а след това отново Бруно Фернандеш не успя да отбележи.

В самия край на частта Кристиано Роналдо и отново Фернандеш бяха спрени от Силесен. Холандия завърши първата част без отправен изстрел по посока на Руи Патрисио и Роналд Куман веднага предприе мерки, пускайки на почивката Куинси Промс на мястото на обезличения Райън Бабел.

Това вдигна остротата в атаките на „лалетата“, но те продължиха да изпитват затруднения да отправят изстрел. Холандците разчитаха на остри центрирания или скрити подавания зад защитата, които отбраната в червено изчистваше без затруднения.

Така се стигне до 60-та минута на двубоя, когато Бернардо Силва получи топката отляво и пусна остро подаване към дъгата за Гонсало Гедеш. Той пое топката, обработи я с две бързи докосвания и отправи силен изстрел, който Силесен нямаше как да спаси – 1:0!

Куман направи втората си смяна, пускайки в игра Дони ван де Беек и след негово центриране в 65-та минута Мемфис Депай отправи опасен удар с глава, който Патрисио спаси в първата си намеса за мача.

В 79-та минута ДеРоон получи отличен шанс да нанесе силен изстрел от дистанция, но топката излетя над вратата.

Пет минути преди края на редовното време Жоао Моутиньо получи в наказателното поле и падна на терена, но проверката на ВАР сигнализира, че няма основание за дузпа.

Така последният съдийски сигнал на главния съдия донесе историческият първи триумф в Лигата на нациите в ръцете на Кристиано Роналдо и компания. Освен 75-сантиметровата сребърна купа Португалия спечели и 10.5 милиона евро, докато Холандия спечели милион и половина по-малко.

Португалия - Холандия 1:0