Испания срази Сърбия в голямото дерби от Световното по баскетбол

Ключово се оказа изгонването на Никола Йокич

Испания изигра фантастичен мач и победи Сърбия с 81:69 в последен мач от втората групова фаза. На четвъртфиналиспанците ще срещнат Полша, а сърбите ще трябва да преборят Аржентина, ако искат да продължат напред.

След доста колеблива игра в първите минути, Сърбия успя да вземе аванс от 9 точки. Той обаче бързо се стопи на старта на втория период, след добра испанска серия. Иберийците поведоха в 12-а минута на двубоя, за да не изпуснат повече инициативата до края на двубоя.

На почивката Испания имаше аванс от  45:37, а след страхотна трета част, в един момент се откъсна с цели 21 напред.

Ключово за този тласък се оказа изгонването на Никола Йокич. Центърът на Сърбия бе дисквалифициран в първите минути от второто полувреме заради разправия със съдиите. Йокич се бори за една топка с Марк Гасол, а съдийското отсъждане не му допадна, след което бурната му реакция го изпрати в съблекалнята с технически нарушения.

От другата страна всичко за Испания се получаваше, като дори Рики Рубио нижеше тройки.

Богдан Богданович правеше всичко по силите си да държи Сърбия в мача, и силни минути в края на третата и началото на четвъртата част стопиха разликата само до 9 точки. Испанците обаче бързо успокояваха топката при всеки опит за сваляне на дистанцията и в крайна сметка стигнаха комфортно до финала.

Всички гардове на Испания се изредиха да пазят Богданович, но той пак бе невероятен, за съжаление на сърбите - единствен. Богдан завърши с 26 точки, 10 борби и 6 асистенции за 35 минути. Никой от останалите не реализира повече от 8.

Рубио приключи с 19 точки, 5 борби, 4 асистенции, Виктор Клавер изигра мача на живота си с 14 точки и 7 борби, Марк Гасол допълни 11 точки, 6 борби и 6 асистенции за наистина брилянтната днес Испания.