Марк Христов спечели бронз от Европейското по джудо в София

В последния ден на шампионата утре ще стартират още петима българи

Марк Христов спечели бронз от Европейското  по джудо в София

Марк Христов спечели бронзов медал в категория до 73 кг на Европейското първенство по джудо за мъже и жени в "Арена Армеец" в София.

В спора за бронза Христов победи с "вадзари" 23-годишния испанец Салваадор Касес Рока, след като беше подкрепян бурно от публиката в залата. За българина това е първи медал в кариерата от голямо първенство при мъжете. Той има сребро при кадетите до 66 кг на Световното първенство в Чили през 2017 година.

Това е второ отличие за България от шампионата след среброто вчера на Янислав Герчев при 60-килограмовите. Европейското първенство в София вече се превърна в най-успешното за България до момента в този спорт.

По пътя си до отличието Марк Христов записа три победи и едно поражение. Във втория кръг той спечели с "ипон" 19 секунди преди края срещу европейския шампион от 2020 година Виктор Стерпу (Молдова). След това българинът надделя над Бенджамин Аксус (Франция) със "златна точка" в 16-ата секунда на продължението.

На четвъртфиналите Христов победи Рустам Оруджов (Азербайджан), пети от Игрите в Токио и бронзов медалист от Евро 2020, с "ипон" 1:19 минути след началото на продължението.

На полуфиналите обаче българинът отстъпи с "вадзари" в 17-ата секунда на продължението пред друг представител на Азербайджан - Хидайет Хейдаров, европейски шампион за 2017 година и трети в световната ранглиста.

В последния ден на шампионата утре ще стартират още петима българи - Габриела Гигова (над 78 кг), Ивайло Иванов (90), Борис Георгиев и Костадин Цветанов (100) и Ивайло Димитров (над 100).