"СИНЯ" ЕУФОРИЯ: Левски удари ЦСКА с 2:0 (ВИДЕО)

VAR отмени попадение на "червените" и изгони Турицов

Левски спечели вечното дерби с ЦСКА за първи път от 2019 година насам.

„Сините“ на Станимир Стоилов зарадваха феновете си с успех 2:0 на Националния стадион, след като вкараха двата си гола за по-малко от 5 минути.

Така те нанесоха първа загуба през сезона в елита на „армейците“, които завършиха мача с човек по-малко след червен картон на Иван Турицов. Той бе показан след намеса на системата VAR, която бе използвана и за да бъде отменен автогол на Левски преди почивката.

След нея пък феновете на стадиона прекъснаха срещата с димки, а със спечелените 3 точки Левски събра 18 и вече е само на 4 от ЦСКА, като има и с 1 изигран мач по-малко.

Левски започна по-активно срещата и в 8-ата минута Андриан Краев отправи първия удар в мача, но високо над гредата.

Малко по-късно „сините“ имаха страхотен шанс да открият резултата, след като Уелтън проби добре и намери Ивелин Попов, който хитро изведе Роналдо сам срещу вратаря.

Густаво Бусато обаче излезе и с майсторско спасяване запази нулевото реми в дербито.

В 13-ата минута пък Филип Кръстев проби в наказателното поле и отправи опасно прострелно центриране, ала защитник на ЦСКА се намеси решително.

След първата контраатака на ЦСКА топката спря в мрежата на Левски.

Маурисио Гарсес напредна с топка в крака по фланга и подаде на Лазар Туфегджич, чийто удар отблизо бе спасен от Пламен Андреев.

После обаче Хосе Кордоба изчисти кълбото в тялото на вратаря и след рикошета „червените“ ликуваха.

Тяхната радост бе краткотрайна, защото след преглеждане на ситуацията с ВАР стана ясно, че Туфегджич е бил в положение на засада и автоголът не бе зачетен.

В 29-ата минута пък ЦСКА удари греда. Това стана след статично положение и избита топка, която Джонатан Линдсет засече от воле пред границата на наказателното поле, но тя срещна страничния стълб на „синята“ врата.

Левски отговори в 34-ата минута, когато Роналдо се измъкна от Тибо Вион и изведе Георги Миланов, който потърси пас към Ивелин Попов, но твърде лек и Бусато успя да се намеси.

Последваха равностойни минути, за да приключат първите 45 при резултат 0:0.

Второто полувреме започна с доста грешки и от двата отбора, които трудно достигаха до чисти голови положения.

След първия игрови час пък феновете прекъснаха дербито с множество димки и пиротехника, които сведоха до минимум видимостта на терена и главният съдия нямаше друг избор, освен да спре срещата.

Малко преди това Филип Кръстев от Левски бе заменен принудително заради травма и вместо него се появи Илиян Стефанов.

В състава на ЦСКа също бе извършена рокада - Браян Морено за Лазар Туфегджич, а след като димът се разсея и играта бе подновена „сините“ отново заиграха по-силно.

В 69-ата минута Ивелин Попов стреля от свободен удар, но Густаво Бусато спаси, ала в 78-ата вратарят на ЦСКА бе безпомощен.

Защитниците пред него допуснаха кошмарна грешка, от която се възползва резервата Илиян Стефанов, за да вкара на празна врата и да даде аванс на Левски.

Само 4 минути по-късно „сините“ нанесоха своя втори и решителен удар. След като ЦСКА пропусна да изравни веднага след подновяването на играта от центъра, момчетата на Станимир Стоилов организираха мълниеносна контраатака и Уелтън я завърши от движение, за да матира Бусато за втори път – 2:0.

Всичко това очевидно изнерви „червените“ и минута преди края националът им Иван Турицов бе изгонен заради удар с лакът в лицето на съперник.

Защитникът първоначално получи жълт картон, но след преразглеждане на ситуацията с ВАР трябваше да напусне терена преждевременно.

До края попадения не паднаха, въпреки 8-минутното добавено време, което бе дадено заради прекъсването на мача през второто полувреме, така че Левски ликува в 212-ото издание на вечното дерби и спря серията от 10 мача без загуба на ЦСКА в мач №1 на България.

Левски - ЦСКА 2:0
1:0 Илиян Стефанов (78)
2:0 Уелтън (81)

Стартови състави:

Левски: 1. Пламен Андреев (к), 2. Жереми Петрис, 5. Келиан ван дер Каап, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами, 8. Андриан Краев, 30. Филип Кръстев, 7. Георги Миланов, 17. Уелтън, 18. Роналдо, 10. Ивелин Попов;

Резерви: 13. Николай Михайлов, 4. Нейтън Олдър, 14. Илиян Стефанов, 22. Патрик-Габриел Галчев, 27. Асен Митков, 88. Марин Петков;

Треньор: Станимир Стоилов;

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 19. Иван Турицов, 2. Юрген Матай (к), 4. Мено Кох, 5. Брадли де Нойер, 15. Тибо Вион, 21. Амос Юга, 7. Джонатан Линдсет, 27. Маурисио Гарсес, 11. Лазар Туфегджич, 30. Дауда Бамба;

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 9. Дюкенс Назон, 28. Браян Морено, 8. Станислав Шопов, 3. Жеферсон, 6. Християн Петров, 22. Енес Махмутович;